Pokud si chcete pořídit kolo, zvažte, jaký typ se pro vás hodí. Každému sedí něco jiného

Mezi koly jsou velké rozdíly
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
07. dubna 2020 20:56 / Depositphotos
  0   0
Jestliže si plánujete v dohledné době pořídit nové kolo, dobře zvažte, po jakém typu se poohlédnete. Abyste totiž zvolili to pravé pro vás, musíte mít o kolech alespoň základní představu. Poradíme, jak se v kolech zorientovat.

Dnes je výběr kola složitější než dříve, trh jich totiž nabízí nepřeberné množství. A roli nehraje jen materiál, design nebo cena. V prvé řadě si musíte ujasnit, zda se pro vás lépe hodí kolo městské, horské, trekingové nebo raději silniční.

Kolo má doma hodně lidí, a tak snad každý má o tomto dopravním prostředku nějaké povědomí. Přinejmenším je většině lidí jasné, jak kolo vypadá, jak se má cyklista chovat na silnici i co je nejpraktičtější si na kolo obléct. Jenže kdo se o kola zajímá více do hloubky, moc dobře ví, že kola se dají rozdělit do obrovského množství kategorií a podkategorií. Není nutné je všechny znát, stačí před pořízením kola vědět, kam na něm budete chtít jezdit. I podle toho totiž zvládnete vybrat kolo, které bude splňovat vaše požadavky.

Horské kolo

Horská kola jsou oblíbená u většinové populace, protože projedou téměř všude a mnoho vydrží. Mají širší pneumatiky o průměru 26 (někdy i 29) palců, silné ráfky a odolnější pláště s hrubým vzorkem. Díky nim na takovém kole jezdec lépe drží stabilitu i na méně upravovaných cestách, lesní chodníčcích nebo při jízdě přes překážky.

Menší rám kola zajišťuje lepší ovladatelnost a odpružená přední vidlice zas zvyšuje pohodlí při jízdě v terénu. Horská kola se vyznačují širšími plochými řídítky, lehce ovladatelnými brzdami i páčkami na přehazování. Pokud si dopřejete pouze levnější model, nevyrážejte s ním na strmé horské sjezdy. Takové modely budou spíše ideální na výlety po nezpevněné silnici. V módě jsou také elektrokola, o nich jsme blíže psali zde.

Kam s ním vyrazit:

 • lesní chodníky
 • horské stezky
 • nezpevněná silnice
 • štěrk
 • jízda přes překážky 

Enduro kolo

Mnozí z nás touží posunout hranice klasické horské cyklistiky na vyšší level, kde je vhodným partnerem pro profesionálnější jezdce právě enduro kolo. Kombinuje totiž skvělé technické vlastnosti horských kol spojené s možností vytrvalostní jízdy. Díky nim závodníci mohou zvládat vše, tedy prudké i dlouhé výjezdy i náročné sjezdy, ne které jinak potřebují kolo pro downhill.

Kam s ním vyrazit:

 • delší závody v terénu
 • ostré výjezdy
 • jízda přes překážky

Městské kolo

Chcete si v pokoji vyjíždět na nákupy, do práce či za přáteli v rámci vašeho města? Pak bude pro vás ideální pořídit si pohodlné městské kolo a užívat si jízdu po rovinatějším povrchu. Jsou vybavena nižším rámem pro snadné vysednutí a nasednutí, přehazováním pouze s několika rychlostmi, které můžete používat i když stojíte, krytem řetězu, abyste se nemuseli omezovat pouze na krátké kalhoty nebo legíny, mají praktické blatníky proti ušpinění, stojánek či košík, kam si lze pohodlně odložit svůj nákup. Elegantní design, komfort a bezpečí, to jsou tři faktory, které městská kola zcela odlišují od těch horských. Městským kolem je i cruiser.

Kam s ním vyrazit:

 • krátké vzdálenosti po upravených silnicích
 • několikakilometrové vyjížďky v rámci města nebo vesnice

Trekingové kolo

Trekingová kola se nacházejí někde mezi městskými a horskými koly. Ve své sportovní variantě s blatníky jde o krosová kola, pokud však mají světla a nosiče, označují se jako city-bike. V USA tato kola s pneumatikami širokými do 28 palců výrobci řadí do kategorie hybrid. Jde přesně o modely, které fungují tak, jak to zní – snoubí v sobě totiž všechny výhody, ale bohužel také nevýhody kompromisů mezi městským a horským kolem.

Na silnici je sice mnohem rychlejší než horské kolo, na druhou stranu však kvůli jemnějšímu vzorku a tenčím pneumatikám neudrží rovnováhu natolik, abyste s ním mohli v lese či na nezpevněné vozovce pořádně vyvádět. Ideálně se hodí pro cyklisty, kteří nejezdí moc často a spíše pouze rekreačně. Je pohodlnější než silniční kolo, a tak skvěle poslouží na delší trasy jako i na různé typy cyklostezek.   

Kam s ním vyrazit:

 • dlouhé túry po silnicích
 • pevné cesty  

Silniční kolo

Silniční kola poznáte docela snadno podle jejich úzkých pneumatik a zakřivených řídítek. Stanete se s ním pány silnic díky jejich extrémnímu výkonu a rychlosti. Větší, tenká kola napomáhají k rychlé jízdě i s vynaložením minima energie, přizpůsobené úchyty s možností přechycení do několika pozic zas umožňují výběr jízdy od té pohodovější v napřímené poloze až k té agresivnější a rychlejší. Pokud bydlíte v místě s infrastrukturou přizpůsobenou cyklistům a baví vás delší výlety, silniční kolo bude tím správným partnerem pro vás.    

Kam s ním vyrazit:

 • delší trasy po silnicích

BMX

Zkratka BMX je odvozena z názvu Bicycle Motorcross, což znamená, že toto kolo je speciálně upraveno pro cross – krátké závody na nezpevněné trati s hlínou, uměle vytvořenými vlnami a klopenými zatáčkami. Taková kola mají pouze jeden rychlostní stupeň, nízký rám a pneumatiky o tloušťce od 20 do 24 placů. BMX kola toho vydrží opravdu hodně, jsou robustní a upravovány podle toho, na kterou z disciplín motocrossu jsou využívána.

Kam s ním vyrazit:

 • motokrosové nezpevněné tratě
Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Věda & Vesmír

Zemřel Brit, který navždy změnil svět. Stál za vynálezy, které dnes používá každý z nás

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu