Máte sběratelskou sbírku postaviček? Nepodceňte jejich péči
Postavičky jsou citlivé především na faktory vnějšího prostředí. Nevratné následky na nich může zanechat sluneční záření, které způsobuje vyblednutí barev jak na samotné postavičce, tak i na oblečení, v nejhorším případě i deformaci plastových figurek. Ruku v ruce se slunečním zářením jdou vysoké teploty. Vaši sběratelskou sbírku proto raději umístěte dál od televize, počítače i prudkého světla ze stolních lampiček. Ideální teplota je běžná pokojová.
Vlhko neprospívá
Vyvarujte se také uskladnění sbírky ve vlhkém prostředí. Trpět budou převážně pohyblivé figurky, kterým se zhorší hybnost a budou mít následně problém se udržet v nastavené poloze. Vysoká vlhkost může mít za následek i loupání barvy. Zároveň však myslete na to, že z vlhkosti vzniká plíseň, která může postihnout postavičky a následně můžou zdravotní komplikace hrozit vám.
Největší nepřítel?
Největším nepřítelem je však rozhodně prach, kterému se nevyhnete. Zmírnit jeho dopady lze umístěním sběratelské kolekce do uzavřené vitríny. Jednou za čas je však potřeba figurky prachu zbavit, čím častěji se do toho pustíte, tím méně budete mít nakonec práce. Prach se dobře odstraňuje běžným štětcem s jemnými štětinkami. Z oblečení zase prach odstraníte díky válečku s lepivou vrstvou. Při čištění nezapomeňte oprášit také podstavce. Na sošky a figurky je nejlepší mýdlo, voda a jemný kartáček na zuby, kterým vyčistíte záhyby. Na chemikálie je ale lepší zapomenout.
Někteří nadšenci rádi uchovávají figurky v původních obalech. Existuje však málo případů, kdy je obalový materiál kvalitní, většinou totiž výrobci počítají s tím, že postavičku po zakoupení vyndáte a obal vyhodíte. Z toho důvodu vám pravděpodobně originální obal nevydrží dlouho. Pokud však postavičky v obalu uchováváte, je potřeba i jej čas od času otřít utěrkou. Dále čtěte: Jak vyrobit originální věnec ze sukulentů?