Stabilní stojan pod stromeček je základ, leckdy ale ani ten nestačí

Stojan pod stromeček je důležitý doplněk svátečního interiéru. Navíc ale musí být i pevný a plně funkční.
📷
Dalších 6 fotografií v galerii
 Ostatní 
14. prosince 2014 06:09 / kovarondrej.cz
  0   0
Je neodmyslitelnou součástí Vánoc a radují se z něj nejen děti, ale obvykle i naši domácí mazlíčci, kočky po něm navíc přímo vášnivě šplhají. Proto je nutné i ten nejmenší vánoční stromeček pevně ukotvit, abychom předešli záplavě slziček, střepům na koberci, či dokonce pořezaným tlapkám. Základem je kvalitní vánoční stojan.

Tradičně se vánoční stromeček ustavoval do dřevěného kříže pomocí klínů, nebo do hliněné nádoby naplněné těžkou, ideálně jílovitou půdou. Mnozí máme ještě v paměti litinovou skládací trojnožku, která se prodávala v několika velikostech a sestavit ji by pravý kouzelnický výkon, protože jedna z nožek neustále „šmajdala“.

Současný trh již nabízí širokou škálu variant stojanů z kovu, tvrzeného plastu či kombinace obou materiálů. Hitem jsou stojany z tvrzeného skla, kombinované s kovem. Velmi praktické jsou varianty, jejichž součástí je i nádoba na vodu, aby stromeček neusychal příliš rychle. Kmínek stromku ale musíme předem seříznout, aby byl „živý“ a opravdu nabídnutou vodu dokázal využít.

Ani mezi vánočními stojany nechybějí rukodělné originální kousky uměleckých kovářů, které zpravidla seženeme na vánočním trhu či přímo u některých prodejců vánočních stromků. A dokonce i kousky vyloženě designové, pocházející z dílen předních návrhářů, které samy o sobě představují mimořádný kousek sváteční výzdoby. Tyto originály však leckdy přijdou i na několik desítek tisíc.

Jestliže nemůžeme investovat do uměleckého originálu, proč se nepoohlédnout po starožitnostech či vetešnictvích. I tam lze občas najít pravý unikát. Nejbytelnější jsou samozřejmě stojany litinové, které díky vlastní hmotnosti zajišťují stabilitu stromku.

Pokud máme všetečné domácí mazlíčky, určitě stojí za úvahu ještě doplňkové připevnění stromečku, například k nábytku či háku ve stropě, aby nám jeho neřízený pád nepokazil nejkrásnější chvíle roku. Totéž platí pro rodiny s malými dětmi.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Věda & Vesmír

V sedmdesátých letech vědci předpověděli, že naše civilizace zkolabuje v tomto století. Podle nové studie...

Bydlení

Udržte v domě dobrou energii. Zavírejte koupelnu a sklápějte záchodové prkénko

Zavřít reklamu