Voňavé prádlo můžete mít i bez chemické aviváže

 Ostatní 
13. února 2020 07:11 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Provoněné prádlo je radost nosit Internet
Vzít si ráno oblečení, které krásně voní, je velmi příjemné. Jak toho ale dosáhnout i bez chemických přípravků, například aviváže? Jde to, metod je hned několik.

Po voňavém prádle toužily už naše babičky, které mezi oblečení dávaly mýdlo. Ještě intenzivnější vůně dosáhnete, když mezi prádlo dáte pytlíček naplněný obyčejným pracím práškem. Vonět vám po něm bude celá skříň. Pokud ale chcete vůně dosáhnout i jinak než pomocí chemie, vyzkoušejte některý z následujících tipů.

Levandulová voda do žehličky

Kromě toho, že vám bude prádlo díky levandulové vodě krásně vonět, bude navíc chráněno před moly, kteří vůni levandule nesnášejí.

Co budete potřebovat na 1 litr vonné vody:

  • 200 ml vodky
  • 800 ml destilované vody
  • 20 kapek kvalitního esenciálního oleje s vůní levandule

Jak na to

Smíchejte vodku a vodu. Vkápněte esenciální olej. Protřepejte. Používejte buď přímo do žehličky, nebo pomocí spreje nanášejte na prádlo před žehlením. Vodka působí jako konzervant, takže vám voda v chladu vydrží 2 - 3 měsíce.

Vonné pytlíčky

Můžete si také vyrobit vonné pytlíčky, které pak dáte do skříně mezi oblečení. Použít můžete bylinky, které vám voní, například levanduli, mateřídoušku, heřmánek nebo mátu, záleží čistě na vás. Kdo miluje květinovou vůni, může si mezi oblečení dát lístky růží. Bylinky nejprve usušte a pak je dejte do látkového pytlíčku, který zavážete stužkou.

Kdoule

Plody kdouloně velmi intenzivně voní a už naše babičky tyto plody využívaly k provonění bytu nebo prádla. Jednoduše dejte kdoule mezi prádlo a nechejte působit. Budou kolem sebe šířit jakousi směsici vůní jablek, hrušek a mandarinek. O tom, jak kdouloň pěstovat, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu