Děsíte se pečení vánočního cukroví? Máme pro vás plán!

 Ostatní 
20. listopadu 2016 08:14 / redakce
  1
📷
3 fotografie v galerii
Čas, kdy se naše domovy provoní vůní pečeného vánočního cukroví se blíží. Shutterstock
Vánoce se pomalu, ale jistě blíží. Už brzy přijde klasický shon - shánění dárků, zdobení vašeho domova a samozřejmě také pečení vánočního cukroví. Máme pro vás několik tipů, které vám mohou tuto práci usnadnit.

Otázkou ale je, kdy začít péct? Nejde to samozřejmě říct tak, aby to platilo pro všechny. Někteří pečou mnoho druhů, proto začínají už v listopadu, jiní začnou po Mikuláši a někteří pečou víkend před Vánoci. Záleží vždy na vašich časových možnostech, chuti a odhodlání péct.

Kdy začít? 

Záleží na tom, zda děláte i cukroví, které potřebuje minimálně tři týdny uležet. To jsou například perníčky. Ideální je začít na přelomu listopadu a prosince, ale pokud si chcete užít ještě pár dní volna, počkejte po Mikuláši, pak už ale na nic nečekejte, a vrhněte se do práce.

Tři týdny dopředu - pečeme na Mikuláše

Začátkem prosince se už můžeme pustit do pečení lineckého cukroví, nejběžnější jsou kolečka nebo hvězdičky. Také nesmíme zapomenout, že budeme potřebovat kolečka jako "podstavec" pod úlky nebo jiné nepečené cukroví, a také si je již můžeme upéct, stejně jako košíčky (z formičky). Ani jedno cukroví ovšem neplníme, jen je uschováme do plastové nebo plechové nádoby; papírovou krabici nepoužijeme, cukroví by mohlo ztvrdnout. Na Mikuláše je také nejvyšší čas začít s pečením perníčků nebo marokánek. Můžeme si také upéct štolu.

Dva týdny dopředu - cukroví pečené na Stříbrnou neděli

Tento víkend se můžeme pustit do pečení tlapek, pracen, ořechů či jiného cukroví z formiček, stejně tak i do pečení cukroví třeba z rozinkového, kakaového či kokosového těsta. Cukroví ovšem ještě neplníme, mimo cukroví, které se plní pouze marmeládou, ale uložíme do krabiček. Je čas slepit marmeládou linecké cukroví a uložit ho do krabičky, kde nám do Vánoc krásně změkne. Můžeme si také připravit nepečené kousky cukroví; třeba úlky, kokosové kytičky nebo kuličky. Tento víkend si také můžeme vyhrát se zdobením perníčků, které poté uložíme do krabice a přidáme krajíček chleba nebo jablíčko, které zabrání jejich ztvrdnutí. Je také nejvyšší čas si upéct a naplnit medovník.

Týden dopředu - pečeme na Zlatou neděli

Pustíme se do pečení rolád, korpusů trubiček i rakviček, laskonek, kokosových pusinek nebo máslového cukroví. Naplníme košíčky, úlky i jiné nepečené cukroví, stejně tak i pečené cukroví z různých druhů těst, trubičky, rakvičky i laskonky. Cukroví také dozdobíme a uložíme v papírových (kartonových) krabicích do chladna. Pokud jsme zdatní, můžeme si upéct i větrníky a věnečky. Z nepečeného cukroví si můžeme připravit třeba kuličky ala rafaelo nebo čokoládové košíčky či hrudky.

Cukroví připravované před Štědrým dnem

V předvečer Štědrého dne si naplníme rolády, nakrájíme medovník a ještě se můžeme pustit do přípravy indiánků nebo špiček, které se musí dělat až na poslední chvíli, stejně jako krém do větrníků nebo věnečků. Pokud máme ještě čas, můžeme si "upéct" třeba sandokanovy oči, marokánkové košíčky nebo připravit z nepovedených kousků nějakou nepečenou roládu. A samozřejmostí je pečení tradiční vánočky.

Zatím máme ještě čas, ale je lepší mít vše dopředu naplánované a přípravu nepodcenit. Abychom si mohli ty nejkrásnější svátky užít co nejvíce v klidu a v pohodě...

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít