Dezinfikujte pravidelně krmítko, vyhnete se tak trichomonóze
Přikrmování ptáků je velice oblíbenou činností, kterou se baví nejenom děti, ale i dospělí. Nicméně i tato aktivita má svá pravidla, která je potřeba dodržet. Týká se to zejména čistoty krmítek, která se v opačném případě mohou stát zdrojem nebezpečné trichomonózy.
Krmítková nákaza
Ptačí trichomonóza, nazývaná též krmítková nákaza, je parazitární onemocnění, které postihuje hlavně zrnožravé ptáky. Tuto nemoc způsobují prvoci bičenky drůbeží, které cizopasí v krku ptáků. Napadeným ptákům zduří sliznice, nemohou polykat, postupně slábnou a hynou hlady. Bičenkám se daří především ve vlhku a přenášejí se přímým kontaktem, k čemuž může docházet právě v krmítkách. Proto také název krmítková nákaza.
Jak nemoc poznat
Trichomonóza napadá především pěnkavovité ptáky, tedy pěnkavy, čížky, stehlíky a nejčastěji zvonky, ale i další druhy ptáků. Jak jednotlivé druhy vypadají, se dočtete zde. Rozpoznat, že se i ve vašem krmítku usídlily bičenky, můžete poměrně snadno. Nemocný pták je načepýřený, netečný, má mokré a špinavé peří okolo zobáku a těžko polyká. V okolí krmítka mohou být dokonce uhynulé kusy ptáků.
Jak zničit bičenky
Nebezpečných parazitů se zbavíte tak, že krmítko odstraníte, dezinfikujete a necháte vyschnout nebo vymrznout. Sucho bičenky bezpečně zabíjí. Znovu začít krmit můžeme nejdříve po 14 dnech. Proto byste při výběru nového krmítka měli zvážit, zda raději nekoupit plastové, které se snadněji udržuje. Vhodná jsou také kovová závěsná krmítka, ve kterých je odděleno krmivo od strávníků, a ptáci tak nemohou potravu znečišťovat svým trusem a slinami.
Zdroj: zverolekarka.com, thespruce.com.