Kupujeme koženou sedací soupravu

 Ostatní 
13. října 2014 03:57 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Tato krásná sedací souprava opravdu kožená je. Leckdy tomu tak ale být nemusí, přestože to prodejce či výrobce tvrdí semgelb.cz
Při výběru nové sedací soupravy bychom neměli hledět pouze na to, co se nám nejvíc líbí. Je třeba zvážit řadu kritérií a podmínky, jimž by měl nový kus nábytku odpovídat. Jen tak se vyhneme zklamání i případným nepříjemnostem.

Hlavním kritériem je plánované umístění nábytku, s nímž přímo souvisejí nejen jeho rozměry, ale rovněž plánovaná zátěž a frekvence užívání. Jestliže pořizujeme novou sedací soupravu do obýváku, v němž tráví rodina většinu času, bude provoz v místnosti klást mnohem vyšší nároky na kvalitu provedení než třeba v pokoji pro hosty. Tím spíš, pokud máme malé děti nebo čtyřnohé mazlíčky, kteří dávají pořádně zabrat především potahovému materiálu. Záleží rovněž na tom, jak dlouho by nová souprava měla sloužit.

Při vlastním výběru je obezřetnost namístě, měli bychom si zkontrolovat, zda se deklarovaný materiál shoduje se skutečně použitým. Platí to i při nákupu dražších kožených modelů. Skutečnost, že nábytek má být podle doprovodných dokladů potažen kůží či kombinací s jiným materiálem, ještě neznamená, že tomu tak opravdu je. Některé moderní imitace kůže jsou totiž tak kvalitní, že prakticky nemáme šanci rozeznat je od pravé kůže pouhým okem.

Jsou známy dokonce i takové případy, kdy sedací souprava měla být podle vyjádření výrobce potažena kůží v kombinaci s koženkou. Celý komplet však krátce po uplynutí záruční lhůty začal praskat a olupovat se, a to nikoli jen v nejnamáhanějších částech, ale úplně všude. Odborník následně zjistil, že u tohoto výrobku nebyla pravá kůže použita vůbec.

V takovém případě je zákon bohužel na straně výrobce. I když byly v doprovodných informacích uvedeny nepravdivé údaje, prodejce není povinen reklamaci uznat, protože už zkrátka zákonem stanovená lhůta mezitím uplynula. Jedinou možností by bylo podat žalobu na výrobce, doloženou odborným posudkem akreditované zkušební laboratoře. Tento proces je však příliš zdlouhavý i finančně náročný. Navíc zdravotně závadný výrobek, kterého se majitelé potřebují z pochopitelných důvodů co nejrychleji zbavit, by musel být až do vynesení rozsudku někde uskladněn.

Kupující má tedy jedinou šanci, jak se vyhnout případným problémům a blamáži – nakupovat v prodejnách, v nichž nám poskytnou podrobné informace. V případě podezření, že jsme přesto koupili výrobek ze syntetického nebo polosyntetického materiálu a nikoli z pravé kůže, jak je uvedeno na faktuře nebo paragonu, měli bychom nechat co nejdřív tuto skutečnost ověřit v akreditované laboratoři či soudním znalcem v oboru kůže a kožešiny. Výsledky těchto zkoušek, provedené podle platných norem, pak přiložíme k reklamačnímu protokolu.

Víc už toho není

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod