Vypěstujte si vlastní sladidlo bez kalorií
Její původní domovinou je Střední Amerika a Karibik, kde ji původní domorodci mlsali jako alternativu cukroví. Cesta k nám jí trvala pěkně dlouho, ale dnes ji mají už v každém zahradnictví, a tak si ji můžeme vypěstovat a taky si na ní pochutnávat.
Za oknem v květináči
Její nespornou výhodou je i to, že ji nemusíme kupovat jako běžný cukr, ale můžeme si ji sami vypěstovat. Stejně jako o něco populárnější stévii. Ta však může mít pro někoho lehce specifickou chuť. Lipie je rozhodně neutrálnější. Nicméně – proč ji nevyzkoušet! Sazenici seženeme téměř v každém větším zahradnictví. A tam nám jistě také rádi poradí, jak o rostlinu pečovat.
Je však důležité vědět, že lipie – ač jde o rostlinu naprosto nenáročnou – nesnáší chlad a mráz. Nedávejte ji tedy na žádné místo, kde profukuje nebo je zima. Stejně tak nepřežije zimu na záhonku. Nejlépe se jí bude dařit přes sezonu na prosluněném záhonku nebo v domě či v bytě za oknem. Potřebuje dostatek slunečního svitu a propustnou půdu. Zálivka stačí jen mírná a hnojit není třeba. V létě může být i na balkoně nebo terase. Dávejte však pozor – teplotu po 8 stupňů nepřežije. Rostlinka vytvoří jistě zajímavou dekoraci. Její větvičky s drobnými listy a jemnými bílými květy mohou vytvořit až metrový převis.
Pro zdravé i nemocné
Její léčivé účinky byly už mnohokrát prokázány nezávislými studiemi. Opravdu tedy funguje. Bezesporu nejvíce pomáhá při nemocech dýchacích cest. Je vhodná jak na zánět průdušek, tak i na zápal plic nebo dokonce astma či černý kašel. Pomáhá při otocích, tělo lehce odvodňuje. Dokáže zmírnit nebo odstranit otoky a váčky kolem očí. Vnitřně také zklidňuje špatné zažívání, podporuje trávení a pečuje o zdravý žaludek.
Odstraňuje nadýmání a zmírňuje nucení na zvracení. Léčivých účinků má tedy široké spektrum. Jako sladidlo je lipie vhodná pro každý věk a nemá žádné nežádoucí účinky. Původní odrůda má silně kafrovitou příchuť, ovšem u nás se dají koupit vyšlechtěné sazenice bez této příchuti a tedy naprosto neutrální.
Užívání
Do většího hrnečku vložíme 1-2 čerstvé nebo sušené lístky aztéckého cukru. A necháme chvíli vylouhovat nebo jemně promícháme lžičkou. Čerstvé lístky ale můžeme přidávat třeba i do salátů, kterým dá lipie nový rozměr. Jak čerstvé tak i sušené lístky je pak možné používat také jako náhradní sladidlo do cukroví, buchet i koláčů. Vlastně všude tam, kde bychom za normálních okolností dali klasický cukr.
Okuste i citronovou lípii
Lippia citriodora je vlastně jakýsi citronový keř. Intenzivně voní a chutí připomíná něco mezi citronem, citronovou trávou a eukalyptem. Sušené lístky jsou ideální pro dochucení čaje – ideálně černého, kde dodá zároveň jak sladivost, tak i chuť citronu. Skvěle se hodí do čaje společně se sedmikráskami. Čerstvé lístky je pak možné používat místo meduňky nebo máty k ozdobení dezertů či drinků.