Horké a suché léto dalo trávě pořádně zabrat. Návod, jak trávník oživit

 Zahrada 
12. září 2018 08:19 / Martina Langová
  0
📷
4 fotografie v galerii
V horkém a suchém počasí dostala tráva pořádně zabrat Shutterstock
Horké a suché léto dalo trávě pořádně zabrat. Stačí se podívat kolem sebe – trávníky i louky jsou medově zbarvené, po zelených travnatých plochách ani památky. Naštěstí je ještě šance, jak je zachránit.

Aby byl trávník na v příští sezoně opět v kondici, je třeba mu teď dopřát opravdu hodně péče. Pokud to neuděláme, může se stát, že nám na jaře při pohledu na zahradu zbudou jen oči pro pláč. Víme, jak na to.

Prořezávání

Dřív se o vertikutaci moc nemluvilo, v posledních letech jde však o metodu přímo nezbytnou, pokud se chceme dívat na hezkou travnatou plochu. Vertikutace neboli prořezávání trávníku je důležitým základem péče o zdravý a hustý trávník. Jenže jak se do toho pustit, aby byla metoda co nejefektivnější?

Pusťte se do práce

Trávník je nutno vertikutovat minimálně dvakrát do roka, ideálně pak na jaře a právě na podzim. Obzvlášť důležitá je tato činnost po horkém a suchém létě, jako bylo to letošní. Podstoupí-li trávník tu správnou péči, je šance, že se probere a příští rok bude vypadat pěkně.

Správným prořezem trávníku docílíme narušení jeho povrchu a tím zajistíme nejen zvýšený přísun vzduchu, ale i vody a světla. Navíc tím oživíme kořenový systém a omezíme tvorbu travní plsti či dokonce mechů. Do vertikutace je vhodné se pustit za ideálního počasí, tedy právě v tento čas. Teplota při této činnosti nikdy nesmí klesnout pod 8 stupňů Celsia. Pokud bychom to udělali, trávníku spíše ublížíme a ten se pak bude déle regenerovat.

Nevhodné okolnosti

Krom teploty vzduchu je nutno dbát i na počasí. To by mělo být spíše sušší. V žádném případě nesmíme vertikutovat za deště nebo po něm. Jakmile bude půda promáčená, může dojít k nežádoucímu vytrhávání drnů a zalepování nožů půdou. Pokud bude půda naopak příliš suchá, bude zároveň i tvrdá a nože se do země vůbec nezaříznou. Tedy naprosto ideálním časem pro vertikutaci jsou zhruba dva až tři dny po dešti. To samé pochopitelně platí i pro sekání trávy v sezoně.

Následná péče

Než se do vertikutace pustíte, projděte celou zahradu a zkontrolujte trávník. Odstraňte z něj všechny nečistoty, jako jsou listy, větve nebo klacíky. Organické zbytky po vertikutaci pak posbírejte a dejte do organického odpadu, případně pečlivě shrabte hráběmi. Také si po této činnosti všimněte prázdných míst v trávníku. Přeci jen se mohlo stát, že jsme z trávníku odstranili na některých místech více, než bylo třeba.

Projděte tedy opět zahradu a tam, kde jsou prázdná místa, nasypte trávníkový substrát, dosejte a lehce přihrňte hráběmi. V každém případě pak po vertikutaci nezapomeňte na přihnojení trávníku. Pravidelné přihnojování pomáhá zajistit krásný a zdravý trávník. Většina živin nezbytných k růstu je obsažena v půdě ve velkém množství, ale čtyři z nich - dusík, fosfor, draslík a železo - se často používají jako doplněk.

Nejběžněji používanou živinou je dusík. Tráva, která trpí nedostatkem dusíku má zpravidla žlutozelenou barvu a je jakoby uvadlá. Přihnojování je tím nejsnadnějším a nejobvyklejším způsobem, jak vpravit živiny do trávníku. K dostání jsou jak přirozená, tak i průmyslová hnojiva. A nezapomeňte, že nutná je i dostatečná zálivka.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petra Černocká promluvila o plastikách a přiznala, čím by se živila, kdyby nemohla zpívat

Styl

Kde se v mozku bere slušné chování a proč tedy v Česku tolik chybí?

Tech

Sonda Mars Express je ve vesmíru už 19 let. Teď má ale problémy kvůli Windows 98

Zavřít reklamu