Stromy, úroda, kompost i ptáčci, ti všichni v zimě potřebují vaši péči

 Zahrada 
27. ledna 2019 10:00 / Jitka Holoubková
  1   0
📷
5 fotografií v galerii
Dobří zahradníci pečují o svou zahrádku i v zimě Shuterstock
Pokud to s vaší zahradou myslíte opravdu vážně, neměli byste ji pustit ze zřetele ani v lednu a únoru. A co všechno je potřeba dělat, když venku řádí třeskuté mrazy nebo nám rostliny zasypal sníh?

Je třeba kontrolovat uskladněnou zeleninu, kompost nebo led a sníh. Možná budete překvapeni, kolik činností vás v souvislosti se zahradničením v zimě čeká.

Ovoce a zelenina ve sklepě chce zkontrolovat

Je třeba kontrolovat uskladněnou zeleninu, brambory a ovoce. Když na nich objevíte nějaké choroby či poškození, musíte špatné plody zlikvidovat, aby se nemoc nešířila dále. Samozřejmě záleží na tom, jak dobře jsme úrodu pro uskladnění vybrali a jaké podmínky na přezimování má. K přípravě patří například i to, že se bedny před plněním omyjí hypermanganovým roztokem, který brání plísním.

Ovoce by mělo být uloženo v jedné vrstvě stopkou dolů, protože v okolí stopky je plod nejpevnější. Sklep bychom měli také pravidelně větrat, částěji, když je teplota nad nulou.

Nezapomeňte na cibuloviny

Další z činností, které už odkazují k jaru, je například rychlení petržele, pažitky a cibule nebo vysévání řeřichy na vatu. Další, co se dá rychlit, jsou například cibule šafránů, narcisů a tulipánů, které se dají použít jako dekorace. Cibuloviny a hlízy okrasných květin, které skladujeme ve sklepě, je třeba také zkontrolovat. Mrkněte při té příležitosti také na pelargónie, fuchsie, durmany a další rostliny, které čekají, až přijde jejich doba.

Věnovat se můžete také osivům. U těch starších je dobré udělat si zkoušku klíčivosti. Při té příležitosti si také promyslete, co všechno vlastně chcete v tomto roce vysévat. Můžete si už osivo obstarat.

Zkontrolujte si taky přípravky na ochranu rostlin a dejte do pořádku nářadí a zahradní techniku, například nechat nabrousit nůžky a nůž do sekačky na trávu.

Ať sníh nezláme větve a nezkřiví túje

Až budete obcházet zahradu, podívejte se, v jakém stavu je oplocení a jestli vaši zahradu dostatečně chrání například před zvěří, která v zimě ráda okusuje stromky a keře. Zkontrolujte i opory a úvazky u mladých výsadeb, jestli některé z nich nevytáhnul ze země silný mráz. Větvím, na kterých je velká a těžká krusta z ledu či sněhu, se pokuste odlehčit, aby se nezlomily. A pokud jste to nestihli dřív, stále ještě můžete pruhem juty stáhnout túje a jalovce, aby je těžký sníh nezdeformoval.

V lednu a únoru můžete také odstranit přestárlé a nemocné stromy, odřezat zlomené větve, kořenové výmladky a udělat průklest. U vzrostlých ovocných stromů myslete na ochranu kmenů před silným jižním sluncem. Buď můžete natřít kmeny vápenným mlékem, nebo stačí ke kmeni postavit z jižní strany prkno, které kmen zastíní.

 I kompost chce své

Taky kompost ocení, když se jím budete zabývat. Pokud není moc zamrzlý, můžete jej přeházet tak, že to, co bylo na povrchu a na stranách, dostaneme dovnitř a naopak. Kompost by měl být vysoký zhruba jeden metr. Konec ledna je vhodná doba i k tomu přidat do kompostu hnůj nebo močůvku a popel ze dřeva.

Když se oteplí, zalijte neopadavé listnaté stromy, především ty mladší, a taky jehličnany. V zimě totiž odpařují vodu mohly by uschnout. Více se o zalévání zahrady v zimě dočtete zde.

Myslet můžete i na ptáčky. Dejte jim do krmítka olejnatá semena, vločky a nesolený lůj. Pozor – nikdy do krmítka nedávejte kynuté pečivo a slaný lůj. To by ptákům ublížilo.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Soud rozhodl: Manželka De Nira nedostane polovinu jeho majetku. Rozvod by ho zruinoval

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu