Pozor na ranní mrazíky a předčasnou aktivitu na zahradě. Můžete tím nenávratně poškodit trávník

S venkovními pracemi na zahradě zatím opatrně
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Zahrada 
18. února 2019 15:24 / Shutterstock
  0   0
Zatímco v horských oblastech ještě příroda odpočívá pod sněhovou peřinou, v nížinách už by případný sníh rychle roztál. Odpolední sluníčko a teploty kolem deseti stupňů Celsia začínají být jarně lákavé. S venkovními pracemi na zahradě ale zatím opatrně, mohli byste jí ještě ublížit.

Letošní zima byla oproti minulým letům poměrně mokrá, sníh v nižších oblastech hodně rychle roztál a půda jej nestíhá vstřebávat. To společně s ranními mrazíky a vaší aktivitou může ještě trávník poškodit.

Nechoďte po zmrzlém či mokrém trávníku

Když odpoledne necháte po trávníku proběhnout děti, nic se mu nestane, ale kdybyste na něj chtěli třeba s plnými kolečky, počítejte s tím, že v podmáčené půdě mohou zůstat koleje a nejspíše i vaše stopy. Po ranních mrazících zase hrozí, že polámete křehká probouzející se stébla a rostliny mohou začít odumírat. To by se na jaře projevilo suchými místy.

Do celkové údržby po zimě se pusťte teprve ve chvíli, kdy trávník vstřebá všechen roztátý sníh. Začít můžete tím, že posbíráte větve a shrabete plsť, která brání trávníku dýchat a zadržuje vodu na povrchu, což by mohlo vést ke vzniku plísní či jiných onemocnění.

Na hnojení je ještě čas

Nebojte se i prvního opatrného přihnojování, aby měla tráva po zimě z čeho brát živiny. Ovšem pozor na to, čím hnojit. Na klasické trávníkové hnojivo prozatím zapomeňte, to vytáhněte nejdříve v dubnu, ale přírodní stimulant zelenému koberci dopřát můžete. Rozházejte po celé ploše prosetý kompost a urovnejte hráběmi. S množstvím to nemusíte přehánět. Pokud máte kompost ve větší vrstvě, můžete ho přeházet a tím provzdušnit.

Krtek může být i kamarád

Většině majitelů zahrad se při zmínění slova krtek zježí chlupy po celém těle. Jistě, krtince na okrasném trávníku nejsou žádná sláva, ale kdo to zná, dokáže je zužitkovat. Hlína z krtinců je totiž lehká, provzdušněná a hodí se na předpěstování zeleniny ze semínek. A na to je právě správný čas. Přečtěte si, jaké druhy zeleniny si můžete připravit k brzké výsadbě venku.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Počasí nám přeje. Oslavte státní svátek hezkým výletem

Věda & Vesmír

To, co je na Zemi do jisté míry obtížné, na jiných planetách půjde. Vědci budou předpovídat počasí ve...

Bydlení

Bonsaj vytváří pozitivní energii, pro někoho ale naopak negativní. Feng-šuej říká, jak tento strom...

Zavřít reklamu