Na tyto zahradní rostliny pozor, mohou i zabít

 Zahrada 
22. června 2019 10:06 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zerav západní bývá často vysazována jako živý plot Depositphotos
Zahrada plná květin a keřů je vždy oku lahodící. Máte-li však malé děti, psa nebo jste v očekávání, měli byste se některým druhům rostlin doslova vyhýbat. Mohou i zabíjet. Které to jsou?

Břečťan nebo tis asi není třeba představovat. O jejich jedovatosti se totiž ví všeobecně. Existují však i jiné rostliny, které jsou stejně, ne-li více jedovaté, jen se o nich tolik nemluví. Pár z nich vám představíme.

Okrasná zerav

Nebezpečný není jenom tis, ale také zerav západní, která se často používá jako okrasný keř. Obsahuje silice, pryskyřice, alkaloid thujon a další látky, které při kontaktu s kůží vyvolávají vyrážky a záněty. Při pozření způsobuje krvavé průjmy, zvracení, může poškodit ledviny a u těhotných žen vyvolat potrat. Na zahradách a v parcích se také často pěstuje zimostráz. Jeho jed způsobuje křeče, průjmy a v nejhorších případech ochrnutí centrálního nervového systému. 

Krásná, ale zákeřná

Štědřenec odvislý je krásná dřevina, která umí udělat na zahradě velkou parádu. Na druhou stranu je pěkně zákeřná. Tato rostlina je totiž kompletně celá jedovatá, a v tom tkví její velké nebezpečí. Zvláště pozor byste si měli dát ve chvíli, kdy nasadí květy a následně plody se semeny. Pokud je člověk pozře, mohou v lepším případě vyvolat zvracení či průjem, ale také ochrnutí dýchacích cest a tedy vést i k udušení. A pozor, stejně nebezpečná je také další perla zahrad, a to vistárie. Její krása však ale daleko více předčí její jedovatost. O tom, jak vistárii pěstovat, jsme psali zde.

Pozor i na tyto dřeviny

Jedovatý je i další krasavec zahrad, a to brslen evropský. Po požití i menšího množství vyvolává problémy s dýcháním, selhání jater, ledvin a krevního oběhu. Podobně nebezpečné jsou i další dřeviny, mezi něž patří jalovec metlatý či lýkovec.

Zabijácké květinky

Voní omamně a jeho květy jsou ozdobou každé terasy. Řeč je o oleandru. Jenomže i ten, jak je známo, je prudce jedovatý. Otrava se projevuje zvracením, průjmy, závratěmi, horečkou a srdeční arytmií, která může vést až k smrti. A jedovaté listy má také další oblíbená rostlina, kterou je rododendron. Toxiny v něm obsažené mohou způsobovat nevolnost, dýchací obtíže a zástavu srdce. Smrtelné může být i pozření velmi malého množství oměje šalamounka či semínka skočce obecného. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Oblíbenou Naďu Urbánkovou proslavily nejen její songy, ale i bitva o peníze s manželem

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte