Chystáte se hrabat listí? Nedělejte to a vaše zahrada vám poděkuje

 Zahrada 
24. října 2019 11:21 / Eva Vogelová
  19
📷
6 fotografií v galerii
Někdy je lepší listí nehrabat  Depositphotos
Zahrada se vám plní opadaným listím a vy si už chystáte hrábě? Nebylo by lepší, kdybyste se na to letos vykašlali? Listí dnes shrabete a zítra to můžete dělat znovu. Díky tomu, že letos budete v této činnosti stagnovat, zahrada vám bude vděčná. Udělejte jí radost a ušetřete si práci.

Pokud chcete mít perfektní trávník, častému hrabání listí se rozhodně nevyhnete. Někdy je však lepší nechat trávník přírodní. Velkým množstvím listí přilákáte různý hmyz a živočichy, trávník pod ním bude vypadat neupraveně jako na louce, ale víc se toho nestane. Zahradě to prospěje a vy budete mít více času na jiné činnosti.

Listí chrání rostliny před zimou

Příroda nedělá žádný proces zbytečně, vše má svůj důvod. A to včetně opadaného listí. Kromě toho, že se stromy chystají na zimu, listy mají za úkol uchránit rostliny před zimou. Jistě pro vás není žádná novinka, že se kořeny přikrývají kůrou či rašelinou, aby neumrzly. V tomto případě dělá příroda práci za vás. Jediné, co byste na zahradě měli vykonat, je nahrnout listí blíže ke kořenům, aby jich tam bylo více.

Listy půdu vyživují

Když necháte na zahradě ležet listí ladem, uděláte dobrý skutek. Listy totiž dají půdě živiny, které potřebuje k tomu, aby se na jaře rychle probudila a začal vám v ní rašit zelený trávník. Pokud listy odklidíte, budete si muset po zimě pořídit hnojivo, kterým dáte půdě potřebné živiny, abyste měli hezký trávník. Ve skutečnosti stačí, abyste listy rozložili po zahradě rovnoměrně, a víc nemusíte řešit.

Listy slouží jako mulčovací vrstva

Neměli byste nechat půdu v zimě zcela odkrytou. Půdní mikroorganismy by neměly dobré podmínky pro vývoj. Vrstva listí přispívá k tvorbě humusu, zadržuje vlhkost a izoluje půdu. Spadané listí má tolik pozitivních vlastností, že stojí za to ho tam nechat a hrábě zahodit někam hodně daleko. Dále čtěte: Kam s listím a slupkami od ořešáku? Do léčivého odvaru.

Listy ukryjí hmyz

Nejen rostliny a půda, ale i živočichové mají z listí užitek. Pod listy najdou útočiště různé druhy hmyzu, které by jinak uhynuly. Neberte jim střechu nad hlavou. Například pod listím se mohou v zimě schovávat slunéčka sedmitečná, která se vám odmění tím, že zlikvidují spoustu mšic. Skrývat se tam mohou i housenky motýlů. Psali jsme také: Droždí stojí jen pár korun, ale jeho účinky jsou k nezaplacení.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Tech

Rusko vybavilo svoje ponorky Belgorod novými a nedostižnými jadernými torpédy Poseidon