Skvělý tip, jak se co nejdéle těšit z nádherných květů hortenzií

 Zahrada 
16. září 2019 09:40 / Monika Thomsonová
  0
📷
7 fotografií v galerii
Uchovejte si krásu hortensií až do zimy Shutterstock
Jak si krásu nádherných květů hortensií uchovat i pro zimní období? O výsledku rozhoduje nejen výběr metody sušení, ale také vhodné načasování řezu květů. Tento moment totiž nejvýrazněji ovlivní vzhled, barvu i kvalitu suchých květů.

Máte hned několik možností, jak bohatá květenství hortenzie usušit. Pokud toužíte kochat se jejich nádhernými květy i přes zimu, je právě ideální čas. K sušení se ale hodí pouze vyzrálá květenství.

Jaké květy se hodí k sušení?

  • Květenství vybraná k usušení vždy odřezávejte suchá, nikdy ne po dešti nebo v ranní rose. Nejvhodnější dobou je čas okolo poledne.
  • Vyhněte se sběru květů s hnědými skvrnami. Bílé a růžové květy začnou při odkvětu zelenat, červené hnědnout a modré šednout a zelenat. Jakmile květenství začne měnit barvu a je dostatečně pevné, neobsahuje žádné nečistoty a hnilobu, můžeme je odstřihnout. Stonek zbavíme všech listů a sušíme zvoleným postupem. 

Jak správně sušit?

  • Nejjednodušší a nejlevnější je klasické sušení na tmavém a suchém místě, kde proudí vzduch. Ideální jsou půdy, podkrovní místnosti, altány nebo kůlny. 
  • Pozor na přímé slunce. Květy by úplně ztratily barvu a prudkým usušením by se rozpadaly. Je-li možnost, zajistěte schnoucím květům proudící vzduch, optimálně teplejší než 20 stupňů Celsia. 
  • Stonky s květy hortenzií můžete přímo zasunout do vázy. Na jejím dně přitom můžete nechat zhruba centimetrovou hladinku vody, ta se bude postupně odpařovat a květy budou schnout pěkně pomaloučku. Květy vám ale ve váze samozřejmě uschnou i bez vody.
  • Ustřižené květy můžete rovnou naaranžovat do dekorativního proutěného koše. Ten pak postavte na tmavší suché a dobře větrané místo a nechte květy uschnout už ve finálním naaranžování.

Zkuste preparaci glycerinem

Chceme-li, aby květy zůstaly vláčné a neopadávaly, můžeme je napreparovat glycerinem. Stonky sklízených květů seřízneme šikmo ostrým nožem a ponoříme na 2 až 5 dnů do roztoku vody a glycerinu 50:50 a poté sušíme zavěšené květem dolů. Nevýhodou preparace je ztráta barvy, květy jsou pak ale výrazně trvanlivější a nerozpadají se. (Dále čtěte: Nekvete vám orchidej? Stačí dvě ingredience a bude obsypaná květy).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...