Josta na zahradě aneb jak pěstovat kříženece angreštu a rybízu

 Zahrada 
22. března 2020 14:29 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Josta spojuje nejlepší vlastnosti svých předchůdců Depositphotos
Často si bereme do úst takzvané soudruhy z NDR, kteří „někde udělali chybu“. Nutně ne vše východoněmecké však znamená špatnou kvalitu. Dokladem budiž kříženec angreštu a černého rybízu, který skvěle spojuje ty lepší vlastnosti obou ovocných keřů.

Pojďte se společně s námi podívat, co to vlastně ta josta je a jak ji úspěšně můžete pěstovat i na vaší zahrádce.

Velké plus keřů josty

Josta (Ribes nidigrolaria) byla vyšlechtěna na konci 70. let minulého století v bývalé Německé demokratické republice opylením květů černého rybízu pylem angreštu. Jedná se o nízký opadavý keř, který může v ideálních podmínkách dorůst výšky až dvou metrů. Příjemným faktem je jistě to, že keř josty nemá trny. Název josta vznikl z německých názvů pro rybíz (Johannisbeere) a angrešt (Stachelbeere).

Plody obsypané keře

Plody josty mívají podle kultivaru velikost od 1 do 3 centimetrů. Barva zralých plodů je v odstínech fialové a chuť připomíná kromě angreštu a černého rybízu často také kiwi, hrozny a borůvky. Je tedy rozhodně sladší než pro mnohé trpký černý rybíz, což ocení zvláště děti. Plody mají vysoký obsah vitaminu C a dalších prospěšných látek. V kuchyni se pak zužitkují podobně jako rybíz a angrešt, tedy do koláčů, dortů, džemů, kompotů a jiných zavařenin.

Jak jostu pěstovat a množit

Josta vyžaduje slunné a dobře vyhnojené stanoviště. Pokud máte možnost, namnožit si ji můžete řízkováním na přelomu léta a podzimu, a to tak, že řízky volně zapíchnete do hlinitopísčitého záhonu, kde by měly do několika týdnů zakořenit. Půda by také měla být dostatečně vlhká a nevysychavá. Rostliny také můžete zakoupit v patřičných obchodech. Rozhodně se nedoporučuje pěstování ze semen, které nemůže zaručit spolehlivý výsledek. Keře rostou bujně jak do výšky, tak do šířky, proto jim na zahradě vymezte patřičný prostor.

Josta má jen málo nepřátel

Přirozených škůdců má josta velmi málo. Například mšice se na listech objevují zcela výjimečně v sezonách, kdy se přemnoží. Velkou výhodou josty je její odolnost vůči běžným chorobám jako je například padlí. Za zmínku stojí také skutečnost, že ptáky plody josty téměř nezajímají, není tak nutné keře před nimi chránit.

Pokud se vám bude zdát, že v prvních letech sklidíte malou úrodu, nezoufejte a rozhodně se keřů nezbavujte, což je častý nešvar pěstitelů. S léty se totiž plodnost josty zvyšuje. Připočítáme-li k tomu její rychlý růst, za několik let se budete moci těšit z velmi bohaté úrody.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej