Neutrácejte za bazalku v květináči, namnožte si ji doma a zadarmo
Pokud chcete mít jistotu, že budete mít čerstvou bazalku vždy k dispozici, naučte se ji doma množit. Je to docela snadné. Kromě počáteční investice do první rostliny vás to navíc nebude prakticky nic stát.
Ne každému se daří bazalku dlouhodobě pěstovat na okenním parapetu v květináči. A v některých domácnostech je spotřeba bazalky tak velká, že vám stejně jedna rostlinka stačit nebude. Všechno ale lze vyřešit. Když se ji naučíte množit, budete mít takřka neomezenou zásobu této bylinky.
Na semínka zapomeňte
Bazalka se dá množit i ze semínek, pro mnoho lidí je to ale nepředstavitelný problém. Ani při sebevětší snaze se jim totiž zdravou a silnou rostlinku vypěstovat nedaří. A tak se spoléhají na nabídku supermarketů. Jenže bazalka pořízená v obchodě také ne vždy vydrží delší čas. Mnohdy rostlina uhyne už po dvou týdnech. Řešení je přitom naprosto jednoduché, naučte se bylinku řízkovat.
Ustřihněte vrcholky byliny
Jakmile si bylinku donesete z obchodu domů, ustřihněte cca 5 cm dlouhou vrcholovou část bazalky – stejně, jak když ji stříháte pro vaření. Ostatně byste to měli dělat vždy, protože stonek bazalky se v místě zastřižení rozdvojí a poroste dál. Bazalka tak bude hustší.
Odstřihnutý vrcholový řízek pak dejte do skleničky s čistou vodou. Přibližně do týdne by se na stonku měly objevit první kořínky. Pokud se tak nestane, nezoufejte, mohou se totiž objevit i později. Nezapomeňte měnit ve sklenici vodu, aby byla pořád čistá, a buďte trpěliví.
Dejte kořínkům čas
Jakmile se objeví první kořínek, začnou se rychle tvořit nové a nové. Dejte rostlině trochu času a jakmile bude kořínků dostatek, zasaďte bazalku do květináče. Co se týká zeminy, stačí obyčejný zahradnický substrát.
Je pravdou, že musíte vždy trochu s předstihem na namnožení bylinky myslet, ale jakmile si uděláte systém, bude vše bez problémů a vy budete mít bazalku pro své kulinářské umění vždy pěkně po ruce. O neobvyklém využití bazalky se dočtete v našem článku zde.