Je čas myslet na to, aby zahrada kvetla i na podzim. Zasaďte si nyní krásné listopadky

 Zahrada 
20. června 2020 10:51 / Marie Popelková
  1   1
📷
5 fotografií v galerii
Domovinou chryzantém je Čína a Japonsko Depositphotos
Chryzantémy nebo-li listopadky považuje mnoho lidí za hřbitovní či pohřební kytky. Přitom jde ve skutečnosti o nádherné květiny, které vaši zahradu rozzáří i na podzim, kdy už síla jiných rostlin slábne. Zbavte se předsudků a zasaďte si listopadky ještě teď, odmění se vám na podzim záplavou květů.

Pomalu a jistě se chryzantémy hanlivé nálepky hřbitovní kvítí zbavují a získávají si rok od roku více příznivců. Listopadky jsou krásné nejen v záhoně, ale vyjímají se i ve váze. Podlehněte jejich kouzlu, vaše zahrada bude na podzim plná života. Teď na jaře je ideální čas je zasadit. Stihnou tak na podzim vykvést a hlavně dostatečně zakořenit, takže minimalizujete riziko, že by rostlina přes zimu vymrzla.

Chryzantémy lze zařadit mezi tzv. kytičky našich babiček. Jde o trvalky, které si jistě zaslouží návrat do našich zahrad. Jejich pěstování není nijak náročné. Pro venkovní výsadby však vždy vybírejte chryzantémy zimovzdorné.

Pocházejí z Číny

Chryzantémy se vyskytují na severní polokouli, nejvíce jich pochází z Číny a Japonska, kde jsou tyto květiny velmi oblíbené. První zmínky o pěstování chryzantém jsou 2 500 let staré. V Japonsku je chryzantéma tradičním symbolem císařského rodu, dostala se například i na japonskou královskou pečeť.

Z Číny a Japonska se později tyto krásky dostaly také do Ameriky a Evropy. Velmi rychle si získaly své příznivce. V polovině 19. století bylo známo přibližně 1 000 odrůd, počátkem 20. století už existovalo více než 10 000 kultivarů.

Rané i pozdní

Listopadky se dělí podle toho, kdy kvetou, na rané a pozdní. První nasazují poupata už koncem srpna, druhé až v průběhu podzimu, nejčastěji tedy během října. Jako první má polokulovité dekorativní květy řada Marylin, v srpnu nasazují poupata i Gigi, Angela či Ursula. V září je následují Danielle, Chelsey či Morgan a v říjnu Pamplona Jogger, Cheryl nebo třeba Barcelona Jogger.

U chryzantém najdete celou řadu dalších skupin, které se liší velikostí a tvarem květů – známé jsou odrůdy s jednoduchými, poloplnými, plnými, pomponkovitými, sasankovitými nebo dokonce lžičkovitými květy.

Milují sunce a výživnou zeminu

Chryzantémy prospívají na slunečném stanovišti v humózní, výživné zemině. Pravidelně jim dopřávejte zálivku, nejlépe jim bude svědčit dešťová voda. Během vegetace lze rostliny také přihnojit. Po odkvětu výhony ostříhejte nad zemí, chryzantémy přezimují v kořenech, ze kterých na jaře tvoří výhony nové. Chryzantémy lze vysadit jednotlivě mezi jiné druhy trvalek, více vynikne skupina tří rostlin, v případě plošné výsadby použijte 5 - 7 rostlin na metr čtvereční.

Pokud budete chtít chryzantémy množit, tak dělením. Jednoduše stačí při přesazování jednotlivé trsy rozdělit na menší. Můžete si tímto způsobem namnožit své oblíbené barvy.

Chcete-li, aby rostlina vytvářela větší květy a nehledíte na jejich množství, doporučuje se jejich vyštipování. V takovém případě by stonek neměl nést více než tři poupata. O tom, co vše vyžaduje zahrada v červnu, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu