Co byste měli stihnout udělat na zahradě v srpnu
I v měsíci srpnu vaše zahrada hraje všemi barvami. Radost květů vám dopřejí letničky i podzimní trvalky. Koncem léta vytvářejí některé druhy okrasných dřevin barevné bobule.
Živé ploty
V srpnu je třeba věnovat se živým plotům z listnatých dřevin, u kterých provádíte druhý řez během vegetace. Třetí rok u živého plotu z jehličnanů proveďte řez postranních výhonů, boční strany by neměly tvořit rovnou plochu. Výšku plotu neupravujte, i když výška jednotlivých dřevin je různá. Upravujte ji až tehdy, když vám doroste do požadované výšky.
Přesazování, ořez růží i výsadba
Srpen je vhodným obdobím k přesazovaní pivoněk a kosatců. Z balkonových rostlin množíte fuchsie a pelargonie. Záhony zalévejte a odplevelujte, odstraňujte odkvetlé květy trvalek a letniček. V srpnu proveďte druhý letní řez růží, který není tak hluboký jako první řez. Sbírejte nejrůznější okrasné trávy, které jsou vhodné do suchých vazeb. Koncem srpna je nutné začít vysazovat jarní cibuloviny, jako jsou tulipány, narcisy, bledule, sněženky. Jehličnany a stálezelené dřeviny sázejte až do konce srpna, aby vám do zimy stihly zakořenit.
Co se děje v ovocné zahradě
Srpen je v ovocné zahradě obdobím sklizně. Sklízíte poslední jahody, maliny a začínáte se těšit z plodů ostružin. Můžete si také pochutnávat na prvních bobulích hroznového vína. Zahradu je nutné udržovat v čistotě od spadaných plodů, které snadno přináší nemoci.
Za horkého letního počasí je třeba stromy zalévat, protože plody potřebují mnoho vody. Po sklizni je důležité prořezávat angrešt, rybíz, maliny a ostružiny. V srpnu je čas na výsadbu jahodníků. Plody vinné révy je nutno chránit proti náletu ptáků. V neposlední řadě je nutné dokončit očkování hrušní, jabloní, třešní, višní, broskvoní a meruněk.
Zeleninová zahrada
V srpnu je čas vysévat ředkvičky, špenát, mrkev a ředkev. Sklízíte česnek, cibuli, košťálovou a listovou zeleninu. Sbíráte bylinky, které můžete mít po ruce celý rok.
Některé druhy zeleniny je třeba chránit proti houbám a škůdcům. Záhony zalévejte a je třeba se věnovat tyčkovým rajčatům, jejichž vrcholky seřezáváte, aby plody rajčat stihly dozrát. V srpnu sklízejte cibuli a česnek, kdy natě začnou žloutnout. Po vyjmutí z půdy je očistěte a nechejte 3-4 týdny proschnout pod přístřeškem. Dále čtěte: Využijte vaši zahradu až do zimy. Co je ideální na výsadbu v srpnu?