Praktické uchování ovoce zavařením
Příprava kompotu je velmi jednoduchá a jedná se o nejhodnotnější konzervování ovoce.
Zavařování bylo před dvaceti lety běžné v každé české domácnosti. S postupem času s možností zakoupit zavařeniny v obchodě ale tradice vymizela. Nyní se však dostává opět do módy. A jak tedy na to?
Při zavařování je nutné dodržet několik zásad. Pokud je nedodržíte, jakékoliv zavařené ovoce a zelenina vám zplesniví.
1. Nahnilé plody nezpracovávejte. Ani se nesnažte plesnivé místa vyřezat, jelikož plíseň je již v celém plodu. Zkazili byste tím veškerou práci, kompot by vám zplesnivěl.
2. Sklenice určené pro zavařeniny pořádně vypláchněte horkou vodou. Zkontrolujte, že nejsou prasklé nebo nemají poškozené hrdlo.
3. Připraveným nálevem zalijte ovoce tak, aby hladina nálevu byla zhruba 1,5 cm pod okrajem.
4. Nálev připravíte z cukru a vody, které svaříte. Na jednu litrovou sklenici potřebujete 0,25 litru nálevu.
5. Víčka na sklenici musí být s uzavírací hlavou a utažená, nikoliv však dotažená úplně.
6. Ovoce ve sklenicích následně sterilujte 20 minut na 85 °C.
7. Na chráněné dno hrnce vyskládejte sklenice, zalijte je maximálně do půlky vodou. Pokud máte ve sklenicích nálev ještě teplý, pak voda musí být horká. Hrnec přiklopíte poklicí a vodu uvedete na teplotu 85 °C.
8. Po ukončení sterilace sklenice vyskládejte na podložku, která nesmí být studená. Můžete je také ochladit doléváním studené vody do hrnce, ta však nesmí přijít na sklenice, protože by nám praskly. Sklenice se šroubováním ihned dotáhnete.
9. Jakmile jsou sklenice chladné, obrátíte je dnem vzhůru, zjistíte tak, zda-li víčka těsní.
10. Sklenice opatřete štítkem s názvem a hlavně datem výroby a uložte je v suchu, chladnu a temnu. Jaké jsou další možnosti uchování ovoce najdete zde.