Jak si vypěstovat vlastní celer
Celer můžete pěstovat bulvový, ze kterého sklidíte zejména bulvy, a během sezony také listy i s řapíky.
Buďte důslední
Během léta celer dvakrát okopejte. Kolem rostliny musíte odhrabat zeminu, abyste vytvořili prohlubně. V těchto prohlubních se bude snadněji zadržovat voda, bulvy celeru budou lépe růst a zakulacovat se. Záhon musíte zbavit plevele, buďte důslední a vytahujte plevel i s kořínky. Pokud nebudete důslední, plevel brzy obrazí.
Všeho s mírou
Během okopávání celeru opatrně odtrhejte starší listy, zejména ty, co rostou na okraji bulvy. Bulvy se brzy zahojí a znovu obrostou. Tento krok můžete opakovat dvakrát až třikrát za sezonu. Platí, že všeho s mírou. Na rostlině musí zůstat dostatek listové plochy, aby rostlina mohla růst. Musíte zachovat střední listy a otrhané listy nevyhazujte na kompost. Listy zužitkujete v kuchyni. Hodí se polévek a pomazánek.
Půdu udržujte vlhkou
Celer je náročný na zálivku a živiny. Kořenová zelenina potřebuje v červenci a srpnu hodně vody. půdu musíte udržovat vlhkou, ale nedopusťte přemokření. Na záhonech se nesmí tvořit louže. Nejlépe je zalévat brzy ráno nebo večer dešťovou vodou. Během vegetace je nutné celer přihnojovat dusíkem nebo vícesložkovým hnojivem. V každém zahradnictví koupíte hnojivo určené na kořenovou zeleninu. Přihnojovat můžete i nakvašeným slepičincem, tohoto hnojiva přidávejte do zálivky jen trošku, aby rostlině neuškodilo. Čím je celer statnější, tím méně musíte hnojit.
Choroby celeru
Pokud celer nemá dostatek živin, je náchylnější k chorobám. Nedostatek draslíku způsobuje, že rostlina trpí žloutnutí, zasycháním listů, nedostatek boru se projevuje srdéčkovou hnilobou. U celeru se může vyskytnout skvrnitost listů. Pokud objevíte skvrny, pomůže jen speciální postřik, který koupíte v zahradnických potřebách. Na záhony, kde rostly napadené celery, by další sazenice celeru měly přijít až po čtyřech letech. Na těchto záhonech můžete pěstovat jinou zeleninu. Například fazole, cibuli, česnek nebo hrášek.
Kdy sklízet celer
Na menších bulvách celeru si můžete pochutnat už na konci léta. K uskladnění ho nechejte dozrát až do října. Za suchého počasí celer opatrně vytáhněte ze země, seřízněte přebytečné kořínky i listy. Celer skladujte v písku, v chladném, ale ne vlhkém sklepě. Dále čtěte: Ne všechna zelenina či ovoce patří do lednice. Některým druhům chlad vysloveně škodí.