Vysaďte si levanduli, potěší vás krásou, vůní i léčivými účinky

V létě se můžete těšit na svůj první levandulový sirup
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
27. února 2021 13:58 / Depositphotos
  1   0
Fialová všude, kam se podíváš. Takový obrázek známe z francouzských pohlednic s výjevem levandulových polí. Tato oblíbená léčivka si své místo našla i v českých zahradách. Její pěstování není složité a pokud po ní také toužíte, právě nastal ideální čas pro výsev.

Levandule nepotřebuje velkou péči. Dokonce se říká, že čím měně se o ni staráte, tím lépe. Na zahradě má ráda sucho, ale po výsevu jí půda nesmí vyschnout. Podívejte se, jak si založit krásný levandulový záhon, balkon či parapet. 

Nepodceňte výsevní substrát

V prodejně s osivy nebo v zahradnictví si pořiďte semínka levandule a substrát. Na ten se zaměřte obzvláště. Nepořizujte obyčejný, ale přímo určený k výsevu. Ty se odlišují svojí strukturou, která je jemnější, často čištěná a propařovaná kvůli eliminaci případných bakterií. Někdy mívá přimíchanou takzvanou chytrou houbu, která přispívá k lepšímu klíčení. Doporučuje se ještě přimíchání jednoho dílu písku na čtyři díly substrátu.

Stále vlhká zemina

Hodit se vám bude i výsevní miska. Pro lepší efekt ji ještě překryjte fólií, která pomůže v tomto provizorním pařeništi udržovat stále vlhkou zeminu a teplotu okolo pětadvaceti stupňů Celsia. Myslete na to, že voda nesmí levanduli nikdy chybět, ale nesmíte ji ani přelít. Používejte odstátou vodu a rozprašovač, proud z konvice by mohl semínka vyplavit.

Než poputuje do zahrady

Za necelý měsíc můžete očekávat první klíčky, což je známkou toho, že je rostlinky třeba přesadit do květináčů nebo sadbovačů. Tam vydrží růst do května podobně jako jiné zahradní rostliny, jejichž výsev je právě v těchto brzkých měsících ideální. A pak už zamíří do zahrady, kde vás v červenci obdaří svými pověstnými, nádherně fialovými kvítky. Čtěte také: Pěstujte si kadeřávek. Dodá vám nálož vitaminů a minerálů.

Umístění s rozmyslem

Ačkoli jste teprve v počátku vašeho snažení, již nyní si dobře rozmyslete, jaké místo jí ve své zahradě vyhradíte, protože levandule potřebuje ke svému životu dostatek slunce. Levandule naní náročná na živiny, vyhovuje jí suchá propustná půda. Ta nesmí být nikdy přemokřená, proto se raději vyhněte vysazení v blízkosti zahradního jezírka.

Podzimní sestřih

Počítejte také s tím, že na podzim budete muset levandulové keříky prořezat a ještě před příchodem prvních mrazů dobře zabezpečit. Právě první zima bývá pro levanduli náročná, ale skvěle ji ochrání například vrstva mulčovací kůry.

Čím méně péče, tím lépe

Rozhodně nepodceňujte zmíněné prostříhání, protože pokud necháte keře divoce růst, už vám nikdy nebudou kvést tak hojně jako v případě, kdy stonky květin ostříháte. Tato očista navíc pomůže tomu, že se keře nádherně zahustí. Kromě podzimního prostřihu a zimního zakrytí nepotřebuje levandule prakticky žádnou péči. A čím sušší bude půda, tím aromatičtějšími květy se vám levandule odmění.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Věda & Vesmír

Průzkumníci objevili vrak slavného torpédoborce z druhé světové války

Bydlení

Začíná sezona medvědího česneku. Pozor na záměnu s konvalinkou a ocúnem

Zavřít reklamu