خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Chcete chránit ptáky před zimou? Udělejte jim budku!

Jednoduchou budku budete mít hotovou do hodiny.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zahrada 
18. listopadu 2016 12:19 / Thinkstock
  4   3
Zima už pořádně uhodila a každý je rád, že může vítr nebo déšť sledovat zpoza okna domova. Co ale ptáci, kteří se nemají kam schovat? Udělejte jim domov u vás na zahradě a vybudujte jim budku! Stačí k tomu šikovné ruce, pár nástrojů a prken!

Po ruce musíte mít pilku, vrtačku s vrtáky, metr, hoblík se smirkovým papírem a tužku. Na budku použijte prkna, nejlepší jsou ze smrku. Pokud ale máte jiná, vezměte i z jiného stromu. Měla by být silná minimálně dva centimetry, aby v ní ptákům nebyla zima a ochránila je i před deštěm.

Dohromady je potřeba mít celkem šest prken, která se pak spojí v jednu budku. Jaký tvar zvolíte, to záleží na vás. Je však potřeba mít protilehlá prkna stejně široká a čtyři prkna tvořící stěny stejně dlouhá, což platí i o dvou prknech na podlahu a strop budky. Až postupným řezáním z nich dostaneme tvar, který si zvolíme.

Jednoduchý tvar

Pokud chceme jednoduchou budku ve tvaru kvádru, musíme si určit, kolik centimetrů bude mít na šířku a kolik na výšku. Podstavu lze udělat ve tvaru čtverce o stranách 30 centimetrů, výška budky by pak měla být okolo 40 až 50 centimetrů, pokud ji chceme mít pro ptáky různých velikostí.

Délku narýsujeme na prkna a postupně je řežeme tak, aby se k sobě hodila. U jednoho prkna necháme delší část okraje o jeden centimetr, zatímco u druhého tuto plochu vyřežeme. Tím pádem do sebe prkna zapadnou a bude je jednoduché stlouct hřebíkem dohromady.

Nezapomenout otvor

Ještě než ale dáme prkna dohromady, musíme vyřezat do přední stěny otvor, kterým budou ptáci létat dovnitř. Průměr by měl být klidně i 10 centimetrů, aby mohli zavítat různí návštěvníci. Potom už nebude nic bránit tomu prkna stlouct dohromady a mít jednoduchou budku hotovou! Teď už ji jenom zavěsit, nasypat něco k zobání a očekávat první obyvatele!

Marie Popelková | inStory.cz
Témata: budka, ptáci, zima, zob, prkna, strom
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chcete připravit pro děti zajímavý výlet? Evropské zoologické zahrady jsou velkým lákadlem

Věda & Vesmír

Říkají vám, že jste hloupí? Pak vás nový objev vědců hodně překvapí

Bydlení

Lítá vám popel z krbu všude kolem? Bezva tip, jak ho zkrotit