Kam s kuchyňskými zbytky? Kompostujte i v zimě!
Pokud se chystáte kompostovat i v čase, kdy půda zapadne sněhem, tak se na to musíte předem pořádně připravit. Před zimním obdobím zajistěte v kompostéru dostatek biologického materiálu – čím víc, tím líp. Uvnitř totiž vznikne větší teplo, které tolik potřebné aerobní bakterie, žížaly a půdní organismy potřebují. V zimě se totiž ukrývají před chladem hlouběji v kompostu kvůli teplu.
ZÁKLADNÍ PRAVIDLO
Při kompostování platí jednoduché pravidlo, a tím je míchání zelených dusíkatých materiálů (tráva, kuchyňský bioodpad nebo zbytky ze zahrady) se suchými uhlíkatými (dřevěná štěpka, piliny, hobliny, listí či sláma). Proto je ideální mít v zásobě odřezky z větviček či pohrabané listí ze zahrady. K čemu je to vlastně potřeba? V zimním období ho totiž budete postupně přidávat k odpadu z kuchyně, aby se zachoval vyvážený podíl bioodpadu.
NEZAPOMÍNEJTE PROMÍCHAT
Po každém přidání čerstvého bioodpadu do kompostéru musíte nový materiál promíchat s tím, který se nachází na vrchní části. Čerstvý materiál však nezakopávejte hluboko do kompostu. Unikalo by tak z něj teplo a plyny, které vytvářejí životní prostředí pro naše malé pracanty (půdní mikroorganismy).