Co se zahradou v únoru
Ačkoli je stále zima, v myslích zahrádkářů se už spřádají plány pro nadcházející sezonu. A nejen plány: právě v únoru je totiž zapotřebí začít s výsevem semen okrasných i užitkových rostlin.
Okrasná zahrada
V únoru začínají na zahradě kvést některé okrasné dřeviny, trvalky, cibulnaté a hlíznaté květiny. Jako první vykvétají cibuloviny, mezi které patří sněženky, ladoňky, talovíny a puškinie, které nejlépe prospívají na slunném a vlhkém místě s dostatečným množstvím živin.
Pravidelně kontrolujeme dvouletky přezimující pod vrstvou chvojí. Tuto ochrannou vrstvu občas odstraníme, abychom rostliny vyvětrali. Koncem měsíce odkrýváme trvalky, odstraníme všechny jejich nadzemní části a pohnojíme je. Prověřujeme stav uskladněných cibulovin. U balkónových rostlin, které máme na přezimování v chladnu, zkontrolujeme přítomnost škůdců.
Neměli bychom vstupovat na zmrzlý trávník, aby mrazem zkřehlá stébla trávy neodumírala a nevznikla tak holá místa. Pokud už v teplých oblastech půda rozmrzne, můžeme na trávník přidat jemný kompost, popřípadě můžeme založit nový.
Další důležité práce:
- V teplých místnostech či sklenících již můžeme osázet truhlíky.
- Vyséváme letničky do nádob, aby se mohly rychleji vyvíjet pro pozdější výsadbu.
- Můžeme ještě vysazovat trvalky, které vyžadují zimní přemrznutí.
- Okrasné keře seřízneme těsně nad zemí. U keřů, které kvetou již zjara, odstraníme jen suché nebo poškozené větve.
- Nemocné a odumřelé dřeviny odstraníme i s kořeny.
- Pokud nejsou mrazy, můžeme omladit stálezelené listnaté stromy a živé ploty.
- Řežeme větve javorů a hlohů, abychom dali jejich korunám tvar.
Užitková zahrada
- Již nyní můžeme vysévat papriky. Osivo klíčí nejlépe při teplotě dvacet osm až třicet stupňů Celsia. Jakmile se rozvinou děložní lístky rostlin, přesadíme je po jedné do menších květináčků s odtokovým otvorem.
- Vyséváme rovněž salát, rajčata, celer a rané košťáloviny.
- Do pařeniště, fóliovníku či skleníku vysázíme ke konci měsíce ředkvičku.
- Promyslete si, jaké odrůdy chcete pěstovat, a podívejte se, zda jsou k dostání v obchodech ve vašem okolí. Pokud ne, objednejte si je ve specializovaných obchodech třeba přes internet.
- Nemrzne-li, nastává vhodná doba pro řez ovocných stromů; jejich koruna je bez listů mnohem přehlednější a stromy nejsou ještě v plné míze.
- Řezat můžeme i révu vinnou. Zbytečně neotálejte, v révě proudí velmi brzy míza, takže rostlina pak při pozdním řezu „pláče“.
- Provedeme řez bobulovin.
- Abyste předešli poničení stromů (když po mrazivé noci zasvítí slunce na tmavý kmen, vznikne ve dřevě napětí a kůra popraská), natřete jejich kmen bílou barvou nebo jej obalte starou karimatkou.
- Pěstujete-li angrešt, zkraťte všechny jeho výhony asi o pět centimetrů. Předejdete tím pozdějšímu napadení jeho plodů hnědým (americkým) padlím.
- Využijte teplých dnů a na plochy určené k pěstování zeleniny rozhoďte vyzrálý kompost. Do půdy jej nezapravujte.
- Aby se půda před výsevem semen slehla, zkypříme ji a poté urovnáme. Pro časné výsevy ji můžeme přikrýt černou fólií, rychleji se prohřeje.
- Koncem února začneme s nakličováním sadbových brambor.
- Pravidelně kontrolujeme stav uskladněné zeleniny.