Jídlo, které lze znovu vypěstovat z jeho částí
Typickým příkladem potraviny, kterou můžeme znovu zasadit jsou brambory. Stačí celou bramboru rozkrájet na části tak, aby každá měla na sobě 1-2 „dolíčky“, ze kterých potom vyroste nová rostlina. Necháme kousky na pár dní vyschnout při pokojové teplotě. Pak je můžeme zasadit. Obdobně to lze udělat i se sladkými bramborami neboli batáty.
Jak znovu vypěstovat pórek, fenykl, jarní cibulku nebo citronovou trávu? Nejprve odřežeme jejich konce s kořeny a umístíme je do nádoby s vodou tak, aby nebyly celé ponořené. Vodu měníme každý den. Za 3-5 dnů by měly začít růst. Až rostliny vyrostou, můžeme použít jejich zelené části a proces zopakovat.
U listové zeleniny je proces podobný. Odřežeme spodní část s kořenem a dáme ji do vody tak, aby nebyl vršek ponořený. Vodu měníme jednou za pár dní. Navíc ale musíme několikrát týdně rostlinu postříkat vodou. Do týdne by měly vyrašit nové lístky. Potom rostlinu zasadíme tak, aby nad půdou byly vidět jen listy. Tímto způsobem si můžeme znovu zasadit celer, zelí nebo salát.
Zázvor není pro pěstování tolik typický jako výše uvedené rostliny. Přitom je jeho sázení srovnatelně snadné. Kousek zázvoru necháme namočený ve vodě přes noc. Potom jej zasadíme do vlhké hlíny a zaléváme, dokud se neobjeví výhonky. Zázvorový kořen bude připravený ke sklizni asi za rok. Potom vyjmeme celou rostlinu, zužitkujeme kořen a s jeho odřezkem můžeme proces opakovat.