Jaro pomalu začíná! Oprašte gril a servírujte na stůl!
Nejčastější činností je čištění mřížky nebo tálu, což bude platit u všech typů grilů, ať už je elektrický, plynový nebo na brikety či dřevěné uhlí. Podle typu však budete vybírat kartáče na očištění. Mřížky a tály jsou nejčastěji z litiny, nerezu nebo keramického smaltu. U smaltu se používají kartáče s mosaznými štětinami. Pokud byste používali ocelový kartáč, můžete mřížku poškodit! Ocelovými kartáči můžete čistit mřížky z litiny a nerezu.
Po každém jídle!
Odborníci doporučují čistit mřížku nejen po zimě, ale po každém grilování. Pokud tedy chystáte více chodů, je lepší před každým z nich mřížku očistit. Zbytek potravin se totiž může projevit na chuti jídla, které dáte na mřížku jako další.
Čištění usnadní i samotný gril. Když se totiž zahřeje na vysokou teplotu, mnoho ze zbytků shoří. Zbytek nečistot se pak odstraní kartáčem.Grily na dřevěné uhlí a brikety je vhodné čistit zatepla. U grilu s poklopem lze odstranit mastnotu z vnitřní strany také kartáčem. Na vnější stranu bude stačit hadr.
Vhodné přípravky
Než se pustíte do čištění, musíte zvolit vhodné čisticí prostředky. Měly by být vhodné k tomu, že přijdou do styku s potravinami. Lehce se to dočtete na obalu přípravku. Nejznámější je rozprašovač, kterým celý gril postříkáte. Chvíli ho necháte působit a potom nečistoty setřete.
Použít můžete i běžný jar na nádobí, ale musíte s ním zacházet opatrně. Vzít si k tomu můžete i speciální čistič, který podporuje rozpouštění zbytku potravin. A až bude gril čistý, můžete začít pokládat maso, užívat si skvělou vůni a chuť!