Pomalu se blíží čas zazimovat vaší terasu
Asi nejvíce péče vyžaduje dřevo
Vadí mu voda, může se stát terčem hmyzu, podléhá plísním a houbám. Pokud chcete životnost dřevěné terasy prodloužit, budete jí muset věnovat více pozornosti a ošetřovat ji, impregnovat a mořit. Použití ochranných prostředků zvýší odolnost dřeva vůči škůdcům, ale dřevo navíc časem ztrácí svou barvu a není odolné vůči mechanickému poškození.
Dřevo ve venkovním prostředí snadno podléhá povětrnostním vlivům. Kvůli tomu povrch terasy ztrácí původní barvu a časem praská. Dlouhodobě se ve dřevě usazuje špína, houby, řasy anebo mech. Na začátku podzimu a také jara je proto třeba dřevěnou terasu důkladně vyčistit speciálním přípravkem a natřít olejem. Ten pomůže dřevo „zakonzervovat“ a chránit terasu před srážkami, sněhem i mrazem.
Dřevoplast
V poslední době se do obliby dostaly podlahy z dřevoplastu. Údržba je o něco jednodušší než u dřevěného povrchu. Opět platí, že se nejprve zbavíme velkých nečistot, které se dají vymést koštětem. Na větší špínu klidně vezměte kartáč, ale používejte jen ve směru prkna. Následně podlahu vytřete čistou nebo mýdlovou vodou. Můžete použít vysokotlakou čističku s tlakem max. 80 barů.
Dál není třeba žádná péče. Díky složce vysoce kvalitního polymeru HDPE (high-densitypolyethylen) jsou dřevoplastové terasy odolné i proti náročným povětrnostním podmínkám. Pokud je na terase pouze voda nebo sníh, pak povrch neklouže, prkno vás brzdí. V případě, že teploty klesnou pod nulu, i na dřevoplastu se utvoří námraza.
Kámen, beton, dlaždice
Nezapomeňte povrch pořádně očistit od mastnot. Postačí vám silnější proud vody z hadice. Pozor na vysokotlaké čističky, mohly by vám z malé prasklinky v kameni udělat pořádný kráter.