Jak na zahradě využívat kompost efektivně

Když už kompost máme, jak s ním nejlépe naložit?
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zahrada 
21. května 2017 12:15 / internet
  0   0
Čím dál víc lidí si v dnešní době vyrábí vlastní kompost. Jednak pro jeho vynikající využití na zahradě, a také proto, že se tímto způsobem mohou ekologicky zbavit veškerého bio odpadu z domácnosti. Využíváte na své zahradě veškerý potenciál vašeho domácího kompostu? Zde je pár tipů.

Pomocí kompostu vracíme do půdy důležité zdravé živiny pro naše rostliny. Obsahuje také prospěšné bakterie a organismy, které udržují naši půdu plodnou.

Když už kompost máme, jak ho nejlépe využívat, aby rostliny, které pěstujeme, byly silné a zdravé?

Když sázíme, kompost přidáváme do díry k rostlině. Tak budou mít dostatek živin už od začátku růstu. Platí to pro zeleninu, květiny, ovocné stromy a keře, cokoliv, co na zahradu sadíme. Kompost také pomáhá držet u kořenů vláhu a dodává jim cenné živiny.

Když máme kompost, můžeme ušetřit a namíchat si vlastní substrát pro sázení do květináčů. Vyrobíme ho tak, že smícháme čtyři díly kompostu, čtyři díly vrchní zeminy a jeden díl písku. Pokud při sázení používáme tento substrát, nemusíme už ani přidávat žádné hnojivo.

Kdybychom hnojivo přeci jen chtěli využívat, můžeme si z kompostu připravit tzv. „kompostový čaj.“ Vyrobíme jej jednoduše tak, že trochu kompostu máčíme ve vodě, a tu potom scedíme. Výsledkem je přírodní hnojivo bez chemikálií a vysokého obsahu solí, které obsahují tekutá hnojiva z obchodu.

Kompost lze využít i k mulčování. Nejen, že bude udržovat kolem vaší rostliny vláhu a bránit růstu plevele, navíc bude sloužit také jako hnojivo. Výhodou je, že když prší, všechny živiny stečou spolu s deštěm do půdy.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí toho mnohem víc

Věda & Vesmír

Záhadu ruského podzemního komplexu se snaží vědci rozluštit pomocí snímačů kosmických částic

Bydlení

Obří kameny dodají zahradám půvab. Stejně jako oblázky nebo zajímavý štěrk

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu