Zavařujeme: Zdravě, chutně a bez cukru! Skvělá je i marmeláda

 Ostatní 
12. července 2017 15:58 / Bronislava Silná
  5
📷
1 fotografie v galerii
Skvělá meruňková marmeláda bez cukru. Proč ne? Shutterstock
Meruňky dozrávají a tak je vhodná chvíle zkusit jejich konzervaci zdravým způsobem. Pokud nechcete jen zamrazit čerstvé ovoce, můžete zkusit i kompoty a zavařeniny bez cukru.

Proč se vlastně cukr přidává?

Cukr se do marmelád a kompotů přidává proto, aby výsledný produkt konzervoval. Čím vyšší obsah cukru, tím menší pravděpodobnost, že se kompot či džem zkazí. Jenže co s cukrem v době, kdy si stále víc uvědomujeme, že to je právě cukr, který nám škodí?

Zásady při zavařování bez cukru

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud se rozhodneme zavařovat bez cukru, musíme velmi pečlivě dbát na čistotu veškerého vybavení. Kromě řádně vyvařených sklenic a víček je potřeba mít také sadu ochutnávacích lžiček, protože žádnou nemůžeme použít opakovaně. Ke zvážení je, zda nevyužít nějaký vhodný konzervant, což ale také není žádná výhra. Výhodné proto je i u marmelád důkladné sterilování na závěr celého procesu.

Jak sterilovat

Jednou z možností, jak zajistit našemu zdravému produktu dlouhé trvání je sterilace. Nejsnadnější je dát do elektrické trouby nádobu s vodou, troubu nastavit na 100 stupňů a vyrobené kompoty a marmelády tam zhruba 20 minut ponechat.

Fígle, aby vše dobře chutnalo a vydrželo

Pokud vyrábíme kompoty, můžeme přidat do sklenic, kam nalíváme zhruba 15 minut provařené ovoce lněné semínko. Tento fígl zajistí několikaletou trvanlivost vašeho kompotu bez cukru. Pro zvýšení sladkosti můžete přidat jak do kompotu, tak i do marmelády špetku soli. Paradoxně sůl vytáhne sladkou chuť ovoce. Pokud se vám bude zdát i tak málo sladké, přisolte. Aby vaše marmeláda zhoustla, přidejte agar. Aby měla sladší chuť, snažte se předtím vyvařit co nejvíce vody.

Výsledná chuť bude samozřejmě jiná, než u kompotů a zavařenin s velkým obsahem cukru. Bude ale mnohem přirozenější a bližší skutečnému ovoci, které má samo o sobě cukrů dost.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Dům a zahrada

Provoňte toaletu snadno a rychle pomocí dvou věcí. Nečekaně dobře poslouží aviváž a zubní pasta

Zavřít reklamu