Co všechno znamená psí olizování

Pomocí olizování pejskové vyjadřují své emoce
 Mazlíčci 
17. října 2017 07:44 / Shutterstock
  708   15
Možná vám to přijde u vašeho psa jako samozřejmost a necháte se na pozdrav olíznout. Nebo možná patříte k těm, kteří to svému psímu kamarádovi vyčítají.

To, že psi rádi olizují náš obličej, ruce, nohy a ostatní části našeho těla, není žádná novinka. Proč nás tedy mají jako velké lízátko?

Náklonnost

Psi jsou láskyplní živočichové, které vám svou přízeň ukazují mnoha způsoby. Jedním z nich je i olizování. Jakmile nás pes olizuje, v mozku se mu začíná uvolňovat endorfin, který pejska uklidňuje a dělá ho veselého. Náklonnost je jeden z hlavních důvodů, proč nás čtyřnohý mazlíček olizuje.

Domáhá se pozornosti

Na olizování většina lidí reaguje pozitivně smíchem, pomazlením nebo pohlazením. Možná se pejsek nudí nebo se cítí osamělý, a tak si říká o vaši pozornost. I negativní reakce ho může povzbudit k olizování. A přestože se ho budete snažit někdy odehnat, stále to pro něj znamená alespoň nějakou pozornost. 

Podřízenost

Stejně jako u jiných zvířat, které žijí ve smečkách, i u psa může olizování znamenat gesto, že jste dominantním členem, a že je vám podřízený. Pes vám tímto ukazuje, že vy jste jeho páníček, kterého poslouchá, a kterému je zavázán.

Jsou psí sliny léčivé?

Ano i ne. Musíme se na to podívat z několika úhlů. Nejdříve z pohledu samotného psa. Olizování jiného psa, nebo člověka, má na něj pozitivní vliv, jelikož se při tomto projevu náklonosti zvyšuje produkce hormonu štěstí – endorfinu. Tento hormon je velice důležitý, jelikož pokud se nedostavuje, může se v nejhorším případě projevit zhoršeným imunitním systémem. Poté byste byli nuceni přistoupit k podávání potravinových doplňků.

Psí sliny obsahují dezinfekční látky a biologicky aktivní složky, které hubí bakterie a působí protizánětlivě. Je to například enzym losozyn, nebo histatin. Losozyn prokazatelně napomáhá zastavení růstu bakterií jako je například streptokok. Histatin přispívá k regeneraci tkání, ovšem naopak napomáhá až příliš. Natržená tkáň se zatáhne až tak rychle, že jizva je poté nateklá a plastická.

Pokud Vám pejsek často čistí obličej, je prokázané, že pokud trpíte astmatem, může se Vám tato, nebo i další nemoci, viditelně zlepšit. I díky obsaženým bakteriím Vám pejsek zlepšuje imunitu.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Ochranu před nemocemi nepodceňujte na dovolené v exotice ani v Evropě

Věda & Vesmír

Vědci objevili na pobřeží Portugalska zcela novou formu znečištění. Nazvali ji plastová kůra

Bydlení

Sužuje vaši domácnost horko? Protisluneční fólie může být levným pomocníkem

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu