Vytvořte doma příjemnou podzimní atmosféru: Pohrajte si s barvami a doplňky

Jak dodat interiéru nádech harmonického podzimu? Stačí zvolit správně barevné doplňky
📷
Dalších 7 fotografií v galerii
 Dům 
12. října 2017 15:06 / Shutterstock
  0   0
Teplými podtóny barev vytvoříte doma příjemnou podzimní atmosféru a navíc si ji můžete užívat pěkně v teple, ideálně zachumlaní v dece s hrnkem kakaa a kouskem jablečného koláče. Nalaďte se příjemně do podzimu

Léto uplynulo a nastupuje podzim, pro mnohé nepříjemné období plné plískanic, mlh a chladného počasí. Co je ale na podzimu nádherné? Bezesporu jeho barvy. 

Podzimní barvy

Oranžová 

Tóny oranžové jsou nejvýraznějšími barvami podzimu. Oranžová barva pomáhá zahánět špatnou náladu, vyzařuje radost, působí energicky a navozuje pocit tepla. Interiér dokáže rozzářit. Je však vhodné ji použít spíše na menší doplňky v sytějších odstínech. Hezky se sladí se zemitějšími barvami. 

Žlutá

V podzimním období je dobré používat spíše tlumenější odstíny žluté, jako je medově žlutá, okrová či zlatá. Žlutá barva interiér projasní. Vyzařuje silnou energii a posiluje dobrou náladu. Skvěle se doplňuje a kombinuje s dalšími barvami.

Červená

Do interiéru vnese červená barva energii a vitalitu, povzbuzuje, ale také může dráždit. V sytých tónech ji proto raději využívejte jen pro menší plochy. S červenou barvou je třeba nakládat opravdu velmi opatrně. 

Hnědá

Interiér v barvách podzimu se bez hnědé barvy rozhodně neobejde. Hnědá působí klidně, přátelsky a nenuceně a pozitivně ovlivňuje psychiku člověka. Pozor! Příliš tmavé barvy však ubírajá světlo a zmenšuje prostor, proto byste i s hnědou měli být opatrní. 

Pokoje a barvy podzimu 

Kuchyně

Kuchyně je prostor, kde primárně připravujeme jídlo. Používáme zde sporák, který symbolizuje oheň, a proto v místnosti musíme zacházet opatrně s červenou barvou. Ta nesmí převažovat. Žlutá barva naopak prostor zútulní a zateplí. I zde buďte s množstvím barvy opatrní. Teplotu ve žlutě vymalovaném pokoji totiž pocitově vnímáme až o 2°C vyšší, což v průběhu vaření zřejmě neoceníme.

S oranžovou podpoříte chuť k jídlu a urychlíte trávení. Vyvolává pocit radosti a je tedy pro kuchyni skvělou volbou! Berte ohled především na barvu kuchyňské linky, která místnosti dominuje. Její barva spolu s barvou stěny musí ladit a harmonizovat, nesmí působit chaoticky a přeplácaně.

Bojíte se experimentovat? V tom případě doporučujeme zvolit neutrální barvy. Vymalujte klasicky na bílo a vyřádit se můžete na barevných doplňcích. 

Obývací pokoj

Teplé barvy se skvěle hodí do společenských prostorů určených k zábavě a společenským aktivitám. Červená barva nutí k akci a je tedy skvělou volbou pro obývací pokoj. Působí dynamicky, je energická a vzrušující. Umí ale také působit agresivně a bojovně, dokonce zvyšuje krevní tlak. Opět s červenou barvou zacházejte opatrně. Ideálně volte doplňky v této barvě, rozhodně nečerveňte všechny 4 zdi pokoje!

Jak už víme, žlutá barva nás pocitově zahřeje, podporuje komunikaci, navíc je to barva optimistická a úžasná pro duševní a tvůrčí kreativitu. Kromě obývacího pokoje se skvěle hodí třeba do pracovny. Zlepšuje koncentraci a dodává energii.

Oranžová navozuje dobrou náladu a je povzbuzující. Rodinné zázemí a pohodlí docílíte také díky hnědé barvě. Přírodní barva navozuje domácí atmosféru a prostředí.

Ložnice

Pro ložnici je barevným vítězem podzimu zelená! Je to uklidňující barva, která snižuje napětí, příznivě působí na srdce a stimuluje nervovou soustavu. Vyvolává pocit bezpečí a snižuje vnímání hlasitosti. Ideální atmosféra pro relaxaci a odpočinek.

I v ložnici se ovšem hodí podzimní barvy jako žlutá, oranžová a hnedá. V kombinaci se zelenými pokojovými rostlinami bude vaše ložnice přímo kouzelná.

Podzim si žádá interiér s doplňky

Oživení interiéru je úkol hodný podzimního období. Nejsnadnější a nejefektnější cestou, jak toho dosáhnout, jsou nepochybně doplňky v podzimních duchu. Protože nám toto roční období nabízí dostatek přírodnin, byl by hřích je nevyužít. Z plodů a větví lze vytvořit krásné zdobené mísy, věnce nebo dekorativní svícny a vázy plněné jeřabinami. Na stůl se ale hodí také sušené květiny.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko: Země překrásných pláží i přírody. Na jaké nástrahy si ale dát pozor?

Věda & Vesmír

Za pomoci speciální ponorky vědci objevili dosud neznámý proces, který výrazně otepluje oceán

Bydlení

Jaký si zvolit materiál zahradního nábytku, aby vám vyhovoval?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu