Pět pravidel jak pečovat o přenosný počítač

 Ostatní 
19. října 2017 18:54 / Petr Vlach
  0
📷
3 fotografie v galerii
Notebook může vydržet léta. Potřebuje ale vaši péči. internet
Většina z nás vlastní notebook. Pro práci, pro zábavu. Ne každému vydrží dlouho. Máme rady, které pomohou.

Pravidlo první

Na notebook si pořiďte pořádný obal, který bude absorbovat různé otřesy a nárazy. Volte obal podle toho, jak potřebujete zařízení přenášet. Někdo ho nosí v batohu a nebude potřebovat na obalu vlastní popruh. Jiný zase potřebuje nosit notebook zvlášť. Každopádně hodně mechanických závad vzniká při tlaku na počítač. Jestliže ho máte v batohu bez obalu a přidáte knihy a nákup, je o špatný výsledek postaráno.

Pravidlo druhé

Ponechte si ochrannou podložku, která byla mezi klávesnicí a displejem při nákupu. V případě jejího zničení či ztráty si vystřihněte z podobného materiálu další. U mnoha přenosných počítačů, které bývají transportovány, se po čase otisknou či vlastně prodřou klávesy na displej. Nemusí jít o fatální problém, ale není to hezké, na displeji to ruší, a kdybyste chtěli počítač později prodat, určitě za něho dostanete méně peněz.

Pravidlo třetí

Notebook je sice přenosný, ale to neznamená, že snese všechno. Snažte se ho chránit před zimou i horkem. Obojí škodí akumulátoru i plastovým částem počítače. Ani součástky uvnitř nejsou rády, pokud se na nich kondenzuje vzdušná vlhkost. Jestliže jste měli počítač třeba delší dobu v chladném autě, nechte ho po přenesení do místnosti aklimatizovat a zapínejte, až se dostatečně prohřeje. Základní orientací může být orosení displeje, ale musíte si uvědomit, že v útrobách zařízení bude o něco větší chlad než na jeho povrchu.

Pravidlo čtvrté

Na notebooku není mnoho částí, které by vyžadovaly údržbu. Pokud budete čistit displej a otírat prach a nečistoty z klávesnice, může dlouho vypadat jako nový. Většina z uživatelů ale zapomíná na stav chladicího větráčku. Ten je ukryt uvnitř za mřížkou a dost často se po určité době tato mřížka zanese jemným prachem. Není špatné, pokud tuto mřížku čistíte. Jestliže se můžete dostat po odejmutí spodního krytu i k samotnému větráčku, můžete očistit jemným štětečkem i větrák a další místa, kde by prach bránil průchodu chladicího vzduchu. Notebook, který se špatně chladí, má tendenci se v horkých dnech vypínat. Má totiž v sobě ochranu proti přehřátí.

Pravidlo páté

Snažte se mít počítač vždy nabitý a připojený k adaptéru. Tím budete udržovat akumulátor v dobré kondici. Má totiž omezený počet nabíjecích cyklů, a když je nevyužijete zbytečně, vydrží vám akumulátor po řadu let a s docela dobrou kapacitou.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Amber Heard chce vrátit úder. Na Deppa si najala prominentní právníky, i když nemá peníze. Prodala dům,...

Styl

Proč je s přibývajícím věkem tak těžké zhubnout? Začíná to už ve třiceti a existuje pro to několik...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...