Zásobte se na zimu jablky! Cena nejspíš poroste, letošní úroda nebyla velká

 Zahrada 
09. listopadu 2017 07:30 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Jablka se vám budou v zimě náramě hodit Shutterstock
Mít vlastní jablka ze zahrádky je tou nejlepší výhrou. Domácí jablka seženete i od drobných pěstitelů, na místních trzích či blízkých farmách. Pokud necháte nákup až na zimu, v supermarketech vás čekají ceny opravdu vysoké.

Nepodceňujte uskladnění, zásoby vám vydrží až do jara. Když už máte jablka, řešíte kam s nimi. Ideálním místem je sklep. Ten je dobré před zimou řádně vyčistit. Důkladně jej vydezinfikuje, neuškodí vysíření, stěny můžete také vybílit vápnem.

Jablka zůstanou zachovaná v plné kvalitě nejdéle při teplotách mezi 2 - 8 °C. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat kolem 90 %. Suché prostředí můžete zvlhčit pomocí nádob s vodou či pokropením podlahy. Pokud bojujete právě naopak s větší vlhkostí, můžete použít suchý mech, který vlhkost vstřebá.

V každém případě byste měli mít ve sklepě teploměr, nejlépe i vlhkoměr – tak budete mít dobrý přehled o podmínkách, které ve sklepě panují. Jablka uskladňujte přehledně, nejlépe v jedné vrstvě, v bedýnkách nebo přímo v regálech. Nemíchejte odrůdy, každá má poněkud jinou dobu skladovatelnosti a zbytečně byste si přidělali práci s jejich prohlídkou.

Nemáte žádný sklep? Použijte studnu. Tato stará metoda byla dříve hojně využívaná. Stačí vzít síťovku či košík a spustit jablka na pevném laně do patřičné hloubky (ne až do vody). Teplota i vlhkost ve studni bývají ideální a téměř se nemění.

Nouzovým řešením je uskladňování v zateplených bednách s polystyrenem, například na balkóně. Jablka je dobré předem zvlášť zabalit do měkkého papíru. Dnes už tuto metodu skoro nikdo nevyužívá, ale v dřívějších dobách bylo normální zabalit do hedvábného papíru i jablka ve sklepě, především pokud se jednalo o vzácné odrůdy. Jako vhodný prostor pro uskladnění může případně posloužit i nevyužívaná prázdná garáž či chodba.

Letní jablka není vhodné ani přechodně skladovat spolu s jablky zimních odrůd. Vylučují totiž více ethylenu a tím snižují trvanlivost zimních jablek, určených k dlouhému skladování. Zrovna tak je nevhodná přítomnost zeleniny, zvláště brambor, a samozřejmě jakýchkoliv chemikálií. Jablka nasávají pachy z okolí velmi rychle! Zimní odrůdy jablek mohou zůstat šťavnaté a chutné až do předjaří, pokud jsou správně uskladněny. Nepodceníte-li skladování, jablka si uchovají nejen chuť a šťavnatost, ale zůstane v nich i množství vitaminů. 

Jablka ovšem nemusíte jen uložit do sklepa! Můžete se pustit do nasušení křížal. V zimě je oceníte jako zdravou variantu místo brambůrků u televize, budou se hodit do batohu na jakýkoli výlet či na zpestření školní svačinky. Navíc si můžete udělat při krájení jablíček příjemný podzimní večer, kdy se sejdete s dětmi či přáteli, zapálíte svíčku a na chvilku se po celodenním shonu jen tak posadíte a budete si povídat. Terapie je to nádherná, někteří z vás se tak možná vzpomínkami vrátí do dětství. Jak si postavit vlastní lis na jablka a další ovoce, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...