Jak správně čistit pračku, abyste zamezili usazování vodního kamene i zápachu

 Ostatní 
06. listopadu 2017 08:06 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Nezapomínejte na čištění pračky Shutterstock
Správná údržba pračky prodlužuje její životnost. Předchází usazování vodního kamene, nepříjemnému zápachu, který se z ní může po čase linou. Víte, na co se při čištění pračky zaměřit?

Pračka nám slouží k čištění oblečení, přesto i ona sama občas potřebuje vyčistit. A to nejen kvůli tomu, aby naše prádlo mělo ten komfort být práno v čisté a vonící pračce. Správná údržba totiž také zvyšuje životnost pračky samotné.

Filtru stačí horká voda, ale pravidelně

Odborníci doporučují čistit filtr alespoň dvakrát ročně. Pokud perete každý den, přizpůsobte tomu frekvenci a filtr propláchněte zhruba každé dva měsíce. Filtr většinou najdete na přední straně pračky vpravo dole. Pokud ne, podívejte se do návodu.
Než otevřete kryt, umístěte před něj suchý savý hadr. Jakmile totiž filtr vytáhnete, vyteče z něj trochu vody. Odstraňte všechny nečistoty a pořádně součástku propláchněte pod horkou tekoucí vodou. Nemusíte používat speciální čisticí prostředky.

Nálevka či těsnění pračky

Spoustu nečistot najdete zejména v prostoru určeném k dávkování prášku či aviváže a také na těsnící gumě bubnu, kde se s oblibou špína usazuje. Její odstranění je jednoduché a zvládnete jej třeba jen za pomoci hadříku či houbičky a trochy čisticího prostředku.

Čištění bubnu

Tato část pračky je z hlediska čištění pračky asi nejproblematičtější. Většina nečistot se totiž usazuje na vnější straně bubnu, kam pochopitelně nemáte přístup. Vaší možností je pak nasazení tekutého odvápňovače v kombinaci s běžným čistícím programem. Domácí kutilové taktéž navrhují použít ocet nebo jedlou sodu. 

Gumové těsnění vyčistěte nejlépe po každém praní

Těsnění kolem dvířek pračky se snadno zanáší vlasy, špínou a často i většími nečistotami, například zapomenutými papírovými kapesníčky.

Jak tedy toto těsnění vyčistit? Vyjměte všechny velké nečistoty ze záhybů těsnění. Vlhkým hadříkem jej celé otřete. Pro odstranění bláta nebo písku pomůže kartáček (dobře poslouží například starý zubní kartáček). Čistým hadrem nakonec těsnění vysušte. Dvířka nechávejte po každém praní otevřená, dokud neuschnou. Vyženete tak vlhkost a s ní i hrozbu plísní a nepříjemného zápachu.

Čištění dávkovací nádoby

Dávkovací nádoba na prací prášek a aviváž v sobě zadržuje spoustu nečistot včetně vodního kamene. Nádobu byste měli důkladně vyčistit alespoň jednou měsíčně.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Skvělý pomocník na celulitidu i vrásky: Maderoterapie

Tech

Logo Apple na zadní straně iPhonu není jen tak. Co tajné tlačítko umí a jak jej odemknout

Zavřít reklamu