Máte doma zakrslého králíčka? Dopřejte mu správnou stravu

 Mazlíčci 
31. října 2017 07:33 / Marie Popelková
  1
📷
3 fotografie v galerii
Zakrslý králíček je milý tvor! internet
Máte namísto psa a kočky zakrslého králíčka? Chcete se o něj starat stejně, jako by to byl člen rodiny? Dopřejte mu proto co nejlepší stravu, která bude pestrá! Dávejte mu seno, krmné směsi i zeleninu s ovocem!

Králíček potřebuje seno denně. V obchodech máte možnost sehnat ho balené, pokud můžete mít vlastně usušené, je to lepší. Seno by však nemělo být staré, protože potom silně práší a zvíře to může dráždit ke kýchání. Vyvarujte se ale i nedosušeného sena, které může způsobit zdutí a může mít za následek i smrt.

V obchodech s potřebami pro chovatele seženete i krmné směsi. Obsahují obilí, zrní i granule z lisovaného sena. Lze v nich najít ale i sušené ovoce, kokos nebo zeleninu. Existuje celá škála těchto krmiv, takže můžete střídat různé typy.

Důležitou součástí stravy zakrslých králíků je zelenina, ovoce, zelené a čerstvé krmivo. To je nejzdravější, protože má vysoký obsah živin a je bohaté na vlákninu a vápník. Hodí se například listy pampelišek, jetele, mladé kopřivy, ale i mrkev nebo listy ředkviček, kedlubny, listy a košťál květáku, petržel, listy hrachu a fazole a z ovoce jablka a hrušky.

Ovoce podávejte jen čerstvé. Pokud ho králík nesní, dejte ho pryč, aby nezačalo hnít nebo plesnivět. Samozřejmě je potřeba ovoce i zeleninu umýt a nechat okapat. Není vhodné dávat zelené krmení z ledničky, mražené nebo vařené. Pokud králíka krmíte většinou sušenou potravou, není vhodné mu dávat najednou mnoho zeleného krmení. Je potřeba použít vždy trochu, aby si navykl. O zakrslém králíčkovi jako společenském tvorovi jsme psali zde.

Zapomínat byste neměli ani na něco na hlodání. Může to být třeba i tvrdý chléb, ale pozor na to to, aby nebyl plesnivý. Přinést můžete i větvičku z vrby, jedle nebo ovocného stromu. Pro zakrslého králíčka je důležitá i voda. Je potřeba, aby měl nádobu na pití a v ní každý den čerstvou vodu. Obzvlášť na to dbejte v teplých a horkých dnech i ve vytápěných místnostech.

Myslete také na to, že je dobré králíka krmit každý den v přibližně stejnou dobu. Nejlépe je to ráno a večer. Zelené rostliny nesbírejte blízko silnice, kde je velké množství zplodin, ale nejlépe na loukách, které nejsou hnojené. Občas můžete dát králíčkovi nějaký vitamín, který koupíte v obchodě s potřebami,, a třeba i kousek čokolády. To ale jen málokdy a pro radost. Nezapomeňte ani na sůl na lízání, kterou seženete v obchodě. Vydrží asi dva měsíce. Do vody můžete také přidávat minerální látky. Stačí se jen poradit v obchodech s potřebami pro chovatele.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu