Kanárek je plachý společník, za dobrou péči se ale odmění krásným zpěvem

Roztomilých žlutých kanárků můžete mít víc, pak ale zapomeňte na ochočování, vystačí si sami.
 Mazlíčci 
23. ledna 2015 06:00 / animalsites.net
  0   0
Na rozdíl od papoušků kanár nikdy nepřilne k člověku tak úzce. Ani v přírodě kanáři neuzavírají trvalá partnerství, a tak je kanárek ve své kleci sám sobě spokojeným pánem. Takže žádných devět kanárů...

Kanárek díky své plachosti není dobrým domácím mazlíčkem pro dítě, zato staršímu člověku bude v kleci dělat poměrně nenáročného a krásně zpívajícího společníka.

Pro kanárka je vhodná klec 100 × 50 × 80 cm, mříže by měly být od sebe 10 - 12,5 mm. Do kanáří klece patří bidélka z větviček, nejlépe s kůrou, o kterou si kanárek obrušuje drápky. Bidélka mají mít různou tloušťku, aby si kanárek neotlačil nožičky sezením stále na jedné tloušťce větvičky.

Do klece dále patří dvě krmítka - jedno na suchou a jedno na mokrou stravu - a samozřejmě napáječka speciální velikosti vhodnou pro kanárky. Aby se pták trochu pobavil, dejte mu do klece jedno bidélko houpací. Kanárci jsou neposední a stále přeskakují z místa na místo, takže různě umístěných bidélek je potřeba v kleci víc.

Hlavním krmivem je směs zrní a semen pro kanáry - řepka, lesknice, slunečnice, konopí, mák, lněné semínko, salátové semínko a proso. Nejvíce je ve směsi prvních tří složek, ostatní se přidávají jen v malém množství. Směs se dá koupit již namíchaná, ta zaručuje kanárkům správnou výživu.

Jako doplněk dáváme kanárkovi i čerstvé ovoce a zeleninu - jablko, mrkev, banám, salátovou okurku, dýni, meloun, kiwi, rajče i další. Opatrně se zeleným salátem, může v něm být příliš mnoho dusičnanů. Všechno podáváme čerstvé, jen brambory vařené. Kanárkovi dáme vždy jen malou porci a nenecháváme ji v kleci, protože by se rychle zkazila a kanárek by mohl mít zažívací potíže.

Ochočování kanárka je dlouhodobá záležitost a skutečně ochočit je možné jen úplné mládě. Pomalu ho zvykáme na přítomnost člověka, stále na něj mluvíme, ale nikdy ho nelekáme prudkými pohyby. Kanárek si dobře zvykne na lidský hlas, když mu necháte několik hodin denně v místnosti hrát rádio. Krmení z ruky musíme učit opatrně a s trpělivostí. Ptáček se bude nejdřív tvářit nedůvěřivě, teprve po několika dnech si z ruky krmení vezme, když budete mít štěstí, naučí se na ruku i sedat.

Neposední kanáři se neradi vracejí do klece, když je necháte prolétnout po místnosti. Dříve nebo později je ale zláká potrava, takže buďte trpěliví. A hlavně pozor na otevřená okna!
◼ redakce hobby / inStory.cz
Témata: mazlíčci, ptáci, domov
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu