Správné čištění zubů

 Ostatní 
15. ledna 2015 03:58 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Krásný chrup je základem krásného úspěchu. Wikimedia Commnos
Péče o chrup a dásně je jedna z nejdůležitějších forem prevence pro vaše ústa. Správnou ústní hygienou můžeme odstranit i nepříjemný zápach z úst a zbavit se povlaku jazyka.

Výběr kartáčku

Obecně platí, že by měla být mezi čištěním zubů a jídlem zhruba půlhodinová pauza. Je ale jedno, jestli ráno vyrazíte dříve do koupelny, nebo do kuchyně pro snídani. "Zubní kartáček by měl splňovat několik základních kritérií: jeho hlavice by měla být co nejmenší – aby se ideálně čistily maximálně dva zuby. Není dobré, když obsáhne celý zubní oblouk," vysvětlovala Markéta Marušanová, viceprezidentka Asociace dentálních hygienistek.

Štětinky na zubním kartáčku by měly být měkké – není prý důvod používat tvrdé kartáčky, protože zubní povlak má konzistenci asi jako rostlinné máslo. Všechny štětinky by navíc měly být stejně dlouhé – odborníci podle Marušanové nedoporučují různou délku vláken nebo třeba vlákna do X. Kartáček by také měl mít velké množství štětinek – nejmenší optimální počet je prý asi 1 500 vláken.

Správná technika

Přiložte zubní kartáček na chrup těsně u dásně pod úhlem zhruba 45° (směrem k dásni). Štětinky kartáčku se tak ideálně dostanou i do žlábku mezi zubem a dásní. Provádějte pět až deset drobných krouživých či vibračních pohybů na místě. Posuňte se o zub dál a postup opakujte. Speciální péči věnujte i stoličkám, ke kterým je přístup obtížnější. Jejich plošky je třeba důkladně zbavovat zbytků stravy a plaku. Používejte spíše mírné kroužení, štětinky kartáčku by se měly prohýbat jen mírně. Důležitý není tlak, ale správná technika. K vyčištění mezizubních prostor použijte speciální mezizubní kartáček. Jeho drátek zavádějte v úhlu, který vám vyhovuje. Do úzkých mezizubních prostor doporučujeme používat dentální nit. Správně vyčištěný chrup nemá na povrchu a při dotyku jazykem je hladký.

I zdánlivě malý rozdíl ve sklonu štětin, držení kartáčku či prováděných pohybech může mít dalekosáhlý vliv na účinnost vašeho čištění. Správnou techniku vám ukáže vaše dentální hygienistka.

Jak často?

Optimální frekvence čištění zubů je 2x denně. Tedy ráno a večer. Večernímu čištění bychom měli věnovat největší pozornost. Je důležité se při tomto čištění zaměřit také na mezizubní prostory. Čištění zubů by se mělo provádět především před jídlem. Je to dáno tím, že po jídle prudce klesá hodnota pH v zubním plaku. Zubní plak má výrazně kyselý charakter a demineralizuje zubní sklovinu. Z toho vyplývá, že při čištění zubů po jídle bychom si při odstraňování zubního plaku odstraňovali také tenkou vrstvu skloviny. Při takovémto dlouhodobém návyku hrozí riziko poškození tvrdých zubních tkání.

Jak dlouho?

Ideální doba je taková, za kterou jsme schopni si vyčistit chrup námi zvolenou technikou. Měli bychom se vyvarovat dodržování časového limitu, vymezeného k čištění zubů, protože tento způsob často vede k nedbalému čištění a úplné ztrátě efektivity. Je zcela normální, že k osvojení nové techniky je zpočátku potřeba více času. Při získání jisté zručnosti jsme schopni tento čas snížit na minimum.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky