Čištění ucpaného odpadu v domácnosti

 Dům 
12. ledna 2015 15:00 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Důvodem pro špatný odtok vody můžou být chuchvalce vlasů, zbytky mýdel nebo vousů.  Wikimedia Commons
Se špatně odtékajícím odpadem se setkal skoro každý. I v případě, že jsou odpady po konstrukční a mechanické stránce v pořádku, se minimálně cesta od odtoku v umyvadle nebo dřezu do stoupačky zanáší zbytky tuku, vlasů, vousů, na stěnách se dokonce mohou usazovat i nerozpuštěné zbytky pracích prášků.

Podobné drobné problémy je možné řešit svépomocí, teprve v okamžiku, kdy to nepomůže, je třeba zavolat odborníky.


Sifon

Než se pustíte do chemického čištění, zjistěte příčinu. Často stačí nejdřív použít obyčejný gumový zvon: ucpe se otvor přepadu a silně zapumpuje. Další fází je vyšroubovat sifon a mechanicky ho vyčistit. Například v koupelně bývá zanesený chuchvalci vlasů, zbytků mýdel nebo vousů. Vzhledem k tomu, že sifon tvoří protipachovou zábranu, nezapomeňte před demontáží postavit pod něj kbelík, kam vytečou zbytky vody. Není to příjemná práce, ale zjistí se, kde je příčina závady.

Je také vhodné očistit horní část výtoku umyvadla, na pákový mechanismus, který ovládá špunt, se "rády“ namotají vlasy a snižují průtok.

Chemické čištění odpadu

V obchodech je nabízena řada čisticích prostředků na odpady, přičemž mezi nejznámější se řadí Krtek. Tento agresivní přípravek rozpouští organické zbytky, vlasy, vatu, papír i tuk. Krtka však není možné použít na hliníkové potrubí.

Krtek a další podobné přípravky mají obvykle krupicovou konzistenci. Doporučená odměrka se nasype do odtoku a zalije horkou vodou. Procedura se doporučuje absolvovat v ochranných rukavicích a raději s brýlemi, protože z odpadu by mohla vystříknout voda a hrozí až poleptání. S ohledem na menší riziko při manipulaci se v současné době více doporučují gelové přípravky.

Agresivní přípravky ale mají i další úskalí. U plastových rozvodů může dojít vlivem vysoké teploty k deformaci, snížení průtoku a až k vytékání vody do zdi. V těchto případech by měla mít voda maximálně 60 stupňů. U moderních polypropylenových trubek by ale k nehodám nemělo dojít.

Na odpady i jímku s biologií

Odpad je možné vyčistit i pomocí biologických enzymatických přípravků. Obsahují nezávadné bakterie, které rozkládají organické látky usazené v potrubí a nenarušují potrubí, v podstatě lze říci, že po nastartování procesu se bakterie pustí do nečistot v odpadech, "chutnají" jim.

Tyto přípravky se hodí i tam, kde se například v obcích bez kanalizace nebo na chalupách a chatách odpadní vody jímají do septiků. Rozkládají tuhé částice, a tak se zmenšuje množství tuhého kalu, které je nutné vyvážet fekálním vozem.

Při čištění těmito přípravky je třeba nastartovat biologické procesy, proto se nechá zaneseným potrubím protékat asi 30 sekund teplá voda. Pak se doporučené množství vlije do odpadního otvoru a spláchne přiměřeným množstvím (0,5 l či více) vlažné vody. Dávkuje se nejlépe na noc, v době nejmenšího průtoku vody, aby měl přípravek čas působit (6-8 hodin). V případě silně zanesených potrubí je vhodné postup po několik následujících večerů opakovat.

Tyto přípravky jsou dražší, ale zároveň šetrnější k životnímu prostředí. V případě, že se využívají ve spojení se septiky, ušetří se za odvoz kalů.

Další metody čištění ucpaného odpadu

Na problematičtější usazeniny si můžeme vzít ještě další pomůcky a přístroje. Jednou z variant je instalatérské pero. V hobby marketu nebo v prodejně potřeb jej lze pořídit zhruba za 100 Kč. Když koupíte instalatérské pero v celé sadě, poslouží Vám nejen k vyčištění odpadu u umyvadla, ale i vany či toalety. Jakmile rozeberete odpadní potrubí, otáčejte s perem ve směru hodinových ručiček (pokud byste otáčeli opačně, hrozilo by rozpojení potrubí).

Další alternativu představuje tlakové čištění. Ruční či elektrická tlaková pumpa se zastrčí do odpadu, utěsní se a při použití se nečistoty postupně protlačí dále do odpadu.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej