Mytí vlasů bez šamponu - No POO metoda

 Ostatní 
17. ledna 2015 10:30 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
No Poo metoda je alternativním způsobem mytí vlasů. Wikimedia Commons/Gerd Eichmann
No Poo (zkráceno z "No shamPoo") znamená doslova žádný šampon. Ale nebojte se, neznamená to, že lidé, kteří se k No Poo hlásí, se nemyjí. Jen nepoužívají k mytí vlasů komerční šampony.

Jak tedy umýt vlasy bez použití běžného šamponu?

Způsobů je hned několik. Začněme od toho, který se nejvíce podobá běžnému. Na čekém trhu jsou k dostání tzv. přírodní tuhé šampony. Základními složkami pro jejich výrobu jsou oleje (olivový, kokosový apod.), tuky (bamucké máslo, kakaové máslo), bylinky, med, droždí apod. Tyto šampony se vyrábí metodou za tepla nebo za studena. K tomu, aby dobře pěnily, se využívá NAOH (hydroxid sodný). Tyto šampony vypadají jako mýdlo. Dobře pění, skvěle se s nimi manipuluje, jsou skladné a výborné na cestování. K vlasům i pokožce hlavy jsou šetrné, vlasy vyživují, dodávají lesk a objem. Pokud se je rozhodnete používat, buďte trpělivá. Většinou trvá zhruba 14 dní, než si vlasy na přírodní tuhý šampon zvyknou. Někomu sedne hned při prvním použití, u někoho to trvá, protože vlasy, které byly celý život umývány chemickými koktejly, jsou zvyklé na silně čisticí látky obsažené v běžných šamponech. Většina žen, které jednou začnou používat přírodní tuhý šampon, se už k běžnému nikdy nevrátí.

Dalším způsobem, jak si umývat vlasy bez použití šamponu, je využití ověřených domácích receptů. Nejjednodušší variantou je mytí vlasů jedlou sodou smíchanou s jablečným octem. Cca jednu polévkovou lžíci rozmíchejte s vodou na vám příjemnou konzistenci (od kašovité varianty po ředění např. v 1/4 l vody). Čím citlivější pokožka hlavy, tím ředěnější variantu si obvykle žádá. Kašičku naneste co nejrovnoměrněji na pokožku hlavy, u hodně ředěné sody je výhodné použít lahvičku s rozprašovačem nebo s aplikátorem. Pokožku hlavy promasírujte, nechte sodu chvíli působit (téměř vůbec to nepění), smyjte vodou. Ve sklenici vody rozmíchejte 1 lžičku až 1 lžíci jablečného octa, octovou vodou přelijte délky a konce vlasů nebo celou hlavu. Pokud se vlasy krepatí, pravděpodobně používáte moc sody. Pokud se velmi rychle mastí, použijte méně octa nebo použijte místo něj citron, případně používejte oplach opravdu pouze na konce vlasů.

Vejcomedový šampon. Velmi známý babský recept je pak smíchání 1 celého vajíčka, 1 žloutku a lžičky medu. Pokud máte světlé vlasy, pak můžete přidat i šťávu z poloviny citronu. Vše stačí smíchat a tuto směs nechat asi 5 minut ve vlasech působit a poté opláchnout jako běžný šampon.

TIP!

Kokosový olej je pro vlasy doslova požehnáním. Dopřejte si příjemnou masáž zahřátým olejíčkem jednou či dvakrát do týdne. Vlasy budou pevnější, lesklejší a zanedlouho i delší.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Petr Batěk si na sebe uvázal bič: Buď se dostane do formy, nebo zaplatí ze svého dost peněz

Styl

Mohou drobné domácí práce uklidňovat a zlepšit psychické zdraví?

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu