Jak chránit mazlíčky ve studeném počasí
Každý domácí mazlíček má svoji vlastní toleranci vůči chladu, ale obecně menším pejskům a kočičkám s kratšími chlupy nebo nohama bude zima dříve než těm, kteří jsou výše nad zemí nebo mají huňatější srst. Tato menší zvířata mohou ve velkém mrazu utrpět omrzliny nebo podchlazení v řádech minut.
Dodržujte ochranná opatření
Pokud teploty klenou hluboko pod nulu, měli bychom zkrátit čas, který zvířata tráví venku. Když je vypravujete ven, můžete je přiobléct do něčeho teplého. V extrémním chladu se vyplatí pejskům pořídit i botky pro ochranu tlapek, které mají psi citlivější než kočky. Nenechte zvířata přecházet po ledu. Když mrzne, buďte opatrní při otírání tlapek a bříšek po návratu z procházky. Když je venku zima, omezte i koupání, protože oleje v kůži chrání zvířata proti chladu.
Jestli máte venkovní kočku, měla by mít přístup do uzavřeného útočiště, kde by se mohla před chladem schovat. I když je normálně schopná si něco ulovit, v zimě není na škodu ji přikrmovat, protože v chladných měsících je obtížnější najít kořist.
Důležité je umět rozpoznat příznaky
V případě, že by vaše zvíře i přes ochranná opatření utrpělo omrzliny nebo podchlazení, je vhodné umět rozpoznat jejich příznaky. Když váš mazlíček kňučí, třese se, vypadá úzkostlivě, slabě, začne zpomalovat nebo se úplně přestane hýbat a vyhledává teplejší místa, na kterých hrabe, je na čase vzít jej zpátky dovnitř, protože vykazuje známky podchlazení.
Omrzliny jsou hůře rozpoznatelné a mohou být objeveny až pár dní potom, co byla napáchána škoda. Jestli máte podezření, že je váš mazlíček podchlazený nebo má omrzliny, okamžitě kontaktujte veterináře.
Obecně platí, že pokud je venku příliš zima pro vás, platí to samé i pro vašeho psa nebo kočku. Pokud máte venkovního psa, mohou vám být užitečné tipy, jak zateplit psí boudu, o kterých jsme psali zde.