Zima je pro kaktusy náročná, správná péče je důležitá

 Ostatní 
01. ledna 2018 13:00 / Jan Novák
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kaktus potřebuje v zimním období vhodné prostředí Shutterstock
O pěstování kaktusů se říkává, že je to disciplína pro líné zahradníky. Ale pozor, není to tak docela pravda, i kaktusy mají své nároky. Musíte dodržet několik hlavních pravidel. Mít trpělivost, šetřit zálivkou, v létě dopřát kaktusům slunce a v zimě klid.

Zimní období je v našich podmínkách pro kaktusy tím nejnáročnějším. Měli byste jim zajistit optimální podmínky.

Přes zimu kaktusy nezalévejte

Kaktusům dopřejte teplotu 8 až 12 stupňů Celsia, světlé stanoviště a hlavně je nezalévejte. Kaktusy totiž v zimě nerostou.

Při teplotách v optimálním rozmezí nemusí být kaktusy na světle, i když je samozřejmě lepší zajistit jim chladno a současně světlo. Ideální je třeba prosklená veranda. Platí, že čím je teplota okolí během přezimování vyšší, tím světlejší stanoviště musíme pro kaktusy najít. Kaktusy se nám poté odmění krásnými květy.

Kaktusy se v zimě někdy ztrácejí před očima

Příliš teplé stanoviště v zimě nebo příliš málo světla způsobuje vytáhlý, deformovaný stonek. Pokud se vám zdá, že přes zimu se kaktus ztrácí před očima, zmenšuje se a některé se dokonce schovávají do hlíny, vše je v naprostém pořádku. Žijí totiž z obsahu vody v rostlině, se kterou si vystačí.

Na jaře za teplých stálých dnů se první zálivkou kaktusy probudí ze zimního spánku, zalitím se jim opět vrátí jejich původní tvar, zmohutní a začnou se objevovat květové pupeny, které docela rychle narůstají. Pokud jste ale nedočkaví a chcete se radovat z kvetoucích kaktusů hned, vyrobte si kamenné. Jak na to, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tereza Maxová ukázala fešného syna Tobiase. Slavná modelka mu pomáhá do světa modelingu

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte