Palma je nenáročná rostlina vhodná i pro začínající pěstitele
Druhů palem existuje několik tisíc, výběr je tedy široký. Ale pozor, i když jde o palmy, různé druhy vyžadují různé podmínky a mají různé vlastnosti. Některé třeba pohlcují i škodliviny, jak jsme psali zde.
Pozor na obecně tradovaná klišé
Obecná zvyklost – v létě pravidelná a vydatná zálivka, v zimě naopak menší potřeba vody – totiž u palem nefunguje. Zatímco některé vyžadují sušší vzduch, a proto jsou ideální do panelákových bytů, jiné je třeba naopak pravidelně rosit.
Stejně tak je chybou dávat palmu k oknům na jižní či západní stranu s odůvodněním, že potřebují slunce. Ideální pro jejich pěstování je nepřímé světlo nebo polostín, přímé slunce jim ubližuje.
Čerstvá kohoutková voda palmám nevoní
Co se zalévání týče, palmy jsou velmi vybíravé. Čerstvě natočená voda z kohoutku jim může ublížit.
Ideální je používat buď dešťovou, nebo odstátou. A také je lepší teplejší než studená. Platí, že by měla mít minimálně tolik stupňů jako substrát.
Nezapomeňte na kamínky
Palmám zpravidla vyhovuje lehký a propustný substrát, ideální je zem smíchaná s příměsí rašeliny a písku.
Nezapomeňte také na drobné kamínky na dně, které vytvoří drenážní vrstvu a zabrání tomu, aby kořeny stály ve vodě a začaly uhnívat.
Podmínky pro přezimování palmy
Než si palmu koupíte, zjistěte si, zda máte doma ideální podmínky pro její přezimování. Některé mohou zůstat v bytě v teplotách kolem dvaceti stupňů.
Mnoho z nich ale potřebují pro odpočinek chladnější prostředí, kde rtuť na teploměru nevyleze výš než na dvanáct až čtrnáct stupňů.