Předpěstování letniček je velmi jednoduché a rozhodně se vyplatí

Připravte se na jaro
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
02. února 2018 10:24 / Pixabay
  0   1
Těšíte se na okna zalitá kvetoucími truhlíky? Pak neotálejte a připravte si je již nyní. Jaro pak budete vítat ještě veseleji.

V únoru je příhodný čas na výsev letniček, jako jsou například hledíky, petúnie, lobelky, astry, cínie nebo hledíky. Setí je velmi jednoduché, protože většina z nich má velmi malá semínka, která se nezasypávají.

Jak správně zasít letničky

Důležité je nejen zajištění dostatečného množství semínek různých květin, ale také vhodného substrátu. Zemina určená pro výsev a množení by měla obsahovat písek a rašelinu. Vybrané truhlíky a květináče omyjte, vysušte a na jejich dno nezapomeňte dát několik kamínků. Semínka pak vysejte na povrch substrátu, protože světlo jejich klíčení podporuje.

Kromě světla a tepla je třeba klíčkům zajistit také vlhkost vzduchu. Vhodné je překrývat truhlíky průhlednou fólií, která omezí vysychání substrátu. Po vyklíčení rostlinkám častěji větrejte, také teplota může být o něco nižší. Jakmile trochu povyrostou, lze je přesadit (přepikýrovat), aby měly více prostoru, po nějaké době přesazení zopakujte znovu – rostlinky tak zmohutní. Při přesazování ale buďte opatrní, abyste nepoškodili drobné kořínky. 

Péče o rostlinky

Po vyklíčení potřebují rostlinky stabilní teplotu. Ideálně by se měla pohybovat kolem 20 stupňů. Když jsou již rostlinky silnější, zvládnou i nižší teploty (zejména v noci). Teplé a světlé místo je pro růst ideální. Zásadní je i zálivka – čím je tepleji, tím více světla a vody rostlina potřebuje. Jakmile již rostliny překonají počáteční období, můžete je přesadit do posledního truhlíku či květináče. Vhodné je namíchat rostliny několika druhů a vytvořit kvetoucí truhlíky z nesčetných odrůd a krásných barev.


Vyzkoušejte nenáročné petúnie

Jednou z variant, jak osadit balkonové truhlíky, jsou petúnie. Mají rády přímé slunce a  kvalitní měkkou vodou, například dešťovou. Substrát je nejlepší koupit přímo určený pro balkonové rostliny, především by měl obsahovat dostatek vápníku a hořčíku. Příprava rostlin pro truhlíky se vám v chladných únorových dnech vyplatí – s prvními teplými paprsky budete mít čím ozdobit svá okna či terasu.

Petúnie je ale dobré také přihnojovat speciálním hnojivem na podporu kvetení. Samotné květy nejen krásně vypadají, ale dokonce jsou i jedlé a můžete je tak bez obav dávat na chlebíčky. O přípravě truhlíků na jaro jsme psali také zde.

Marcela Plachá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chcete si vyšlápnou 4444 schodů? Vydejte se do norského fjordu Lysefjorden

Věda & Vesmír

Příroda nám zatápí a život ve městech se může dramaticky proměnit

Bydlení

Údržba skla může být hračka. Zkuste pár triků

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu