Hledáte do bytu nenáročnou rostlinu s krásnými květy? Máme pro vás prima tip

 Zahrada 
22. března 2018 14:29 / Jan Novák
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Nadchne vás půvabnými květy snad ve všech barvách Shutterstock
Hledáte do svého bytu nenáročnou rostlinu s krásnými květy? Kalanchoe čili kolopejka krásně kvete a je nenáročná. Nadchne vás půvabnými květy snad ve všech barvách od žlutých a oranžových přes růžové až po červené a fialové.

Kolopejka pochází z Madagaskaru, odkud byla do Evropy přivezena v roce 1930. Je to drobná sukulentní rostlina z čeledi tlusticovitých. Pěstuje se jako okrasná pokojová rostlina.

Rozkvete tehdy, kdy si to přejete

Kvete obvykle v únoru až dubnu, při nabuzení druhého kvetení také v prosinci. Díky zatemňování rostliny je ale lze připravit do květu kdykoliv. Jsou totiž rostlinami krátkého dne a rozkvetou, když je během čtyř až šesti týdnů vystavíte dennímu nebo umělému světlu jen na osm či deset hodin denně.

Zásady pěstování

Svědčí jí světlé a slunečné místo. V létě má ráda teplo a přiměřenou zálivku. V zimě potřebuje odpočinek v chladu při teplotách deset až 14 stupňů Celsia. V tomto období ji udržujte téměř v suchu. Od března do srpna ji přihnojujte hnojivem pro kaktusy nebo pokojové rostliny.

Kolopejku si můžete sami namnožit

Na jaře nebo v létě můžete kolopejku namnožit řízkováním nebo velice jednoduše příležitostným takzvaným brutem − na matečné rostlině vyrůstají nové malé rostlinky, které z ní opadávají na zem, kde okamžitě zakořeňují, pokud  mají k dispozici substrát. Po vytvoření dvou neděložních lístků je opatrně přesaďte a máte nové kolopejky.

Pozor na škůdce

Kolopejku mohou napadnout červci a mšice, v přílišném vlhku a teple rostlinám hrozí houbové choroby (padlí) a plíseň. Může být také napadena mšicemi, zejména v prostředí se suchým vzduchem. Jak se zbavit škůdců, jsme psali zde. Při nadměrné zálivce, nebo při přezimování ve vlhké půdě, hnije. V přiměřených podmínkách se však jedná o odolnou rostlinu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Soud rozhodl: Manželka De Nira nedostane polovinu jeho majetku. Rozvod by ho zruinoval

Styl

Detoxikační náplasti na nohy mohou vyvolat alergickou reakci. Neexistuje navíc důkaz, proč by měly fungovat

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu