Hledáte do bytu nenáročnou rostlinu s krásnými květy? Máme pro vás prima tip

Nadchne vás půvabnými květy snad ve všech barvách
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
22. března 2018 14:29 / Shutterstock
  0   0
Hledáte do svého bytu nenáročnou rostlinu s krásnými květy? Kalanchoe čili kolopejka krásně kvete a je nenáročná. Nadchne vás půvabnými květy snad ve všech barvách od žlutých a oranžových přes růžové až po červené a fialové.

Kolopejka pochází z Madagaskaru, odkud byla do Evropy přivezena v roce 1930. Je to drobná sukulentní rostlina z čeledi tlusticovitých. Pěstuje se jako okrasná pokojová rostlina.

Rozkvete tehdy, kdy si to přejete

Kvete obvykle v únoru až dubnu, při nabuzení druhého kvetení také v prosinci. Díky zatemňování rostliny je ale lze připravit do květu kdykoliv. Jsou totiž rostlinami krátkého dne a rozkvetou, když je během čtyř až šesti týdnů vystavíte dennímu nebo umělému světlu jen na osm či deset hodin denně.

Zásady pěstování

Svědčí jí světlé a slunečné místo. V létě má ráda teplo a přiměřenou zálivku. V zimě potřebuje odpočinek v chladu při teplotách deset až 14 stupňů Celsia. V tomto období ji udržujte téměř v suchu. Od března do srpna ji přihnojujte hnojivem pro kaktusy nebo pokojové rostliny.

Kolopejku si můžete sami namnožit

Na jaře nebo v létě můžete kolopejku namnožit řízkováním nebo velice jednoduše příležitostným takzvaným brutem − na matečné rostlině vyrůstají nové malé rostlinky, které z ní opadávají na zem, kde okamžitě zakořeňují, pokud  mají k dispozici substrát. Po vytvoření dvou neděložních lístků je opatrně přesaďte a máte nové kolopejky.

Pozor na škůdce

Kolopejku mohou napadnout červci a mšice, v přílišném vlhku a teple rostlinám hrozí houbové choroby (padlí) a plíseň. Může být také napadena mšicemi, zejména v prostředí se suchým vzduchem. Jak se zbavit škůdců, jsme psali zde. Při nadměrné zálivce, nebo při přezimování ve vlhké půdě, hnije. V přiměřených podmínkách se však jedná o odolnou rostlinu.

Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Sever Ameriky trochu jinak: Vydejte se po stopách ztracené anglické kolonie

Věda & Vesmír

Celosvětový hon za vzácnými kovy navyšuje jejich cenu. Na vině jsou elektromobily

Bydlení

Jak vyhnat klíšťata ze svého pozemku

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu