Pořiďte si nenáročný fíkus pryžodárný

Květina, která může změnit vzhled vaší domácnosti
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
27. března 2018 10:05 / Shutterstock
  0   0
Tato pokojová rostlina je oblíbená pro své velké, tmavě zelené listy. Její další předností je i její nízká náročnost na péči. Zde je návod, jak se o ni starat, aby tvořila jednu z výrazných dekorací vašeho domova po mnoho následujících let.

Obecně o fíkusu pryžodárném

Tuto rostlinu můžeme v zahradnictví najít pod latinským názvem Ficus elastica. Lze ji pěstovat buď v podobě středně veliké pokojové rostliny nebo z ní můžeme udělat nejvýraznější bod v místnosti, když si pořídíme variantu, která svou velikostí připomíná spíš strom nebo palmu.

Pokud jste dostatečně trpěliví na to, abyste si vypěstovali vlastní, rostlina se lépe přizpůsobí na prostředí ve vaší domácnosti, než kdybyste začínali se vzrostlým jedincem. Za několik let mohou dorůst značné výšky, obzvláště, když je přes léto přemístíte ven. Jestli chcete, aby zůstaly maličké, nechte je růst v menším květináči.

Jaký pořídit substrát

Fíkusy nerady stojí ve vodě, takže je dobré koupit substrát, který dobře odvádí vodu. Měl by být také dobře provzdušněný. Ideální je poměr jednoho dílu rašeliny k jednomu dílu borovicové kůry a jednomu dílu drsného písku nebo perlitu.

Požadavky na světlo

Fíkusy si libují ve spoustě jasného světla, ale není pro ně dobré přímé sluneční světlo. Perfektní je proto slunné místo, které je kryté závěsem nebo alespoň záclonou. Pokud rostlina začne ztrácet lesk a spodní listy postupně opadávají, je to příznak, že fíkus potřebuje více světla.

Potřeba vody

Nároky na vodu se mění podle ročního období. Během léta, kdy rostlina roste, by měla být půda stále vlhká. Zároveň můžete otírat listy vlhkým hadrem nebo je jemně stříkat vodou. Během období, kdy je růst pozastavený, je třeba fíkus zalít pouze jednou nebo dvakrát do měsíce. Pokud listy visí zplihle, znamená to nedostatek vody. Zde je další tip na rostlinu, která je nenáročná na pěstování.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zapomenutý kout Evropy a cíl pro turisty, kteří hledají skutečné zážitky

Věda & Vesmír

Jak mohou doopravdy vypadat mimozemšťané? Experti na to mají svůj názor

Bydlení

Pistáciové skořápky nevyhazujte, jsou ideálním pomocníkem v zahradě. Jako mulč i odpuzovač slimáků

Zavřít reklamu