Zkrášlete si zahradu přírodním kamenem!

Kameny musejí vypadat přirozeně
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
28. března 2018 12:23 / Shutterstock
  0   0
Ženete se na zahradu, sotva se udělá trochu teplo a vyleze slunce? Trávíte v ní většinu času, ať už je to kvůli práci nebo relaxaci? Zkrášlete si zahradu přírodním kamenem, který je přirozenou součástí přírody! Je to originální prvek, který je navíc odolný, pevný a nenáročný na údržbu.

Kov často rezaví, dřevo poměrně brzy a rychle stárne. Pokud však zvolíte kámen, nebudete litovat. V zahradě se bude vyjímat, ať už si zvolíte pár větších kousků, nebo mnoho malých kamínků. Ty větší můžete použít jako fontánu nebo odpočinkové místo k sezení.

Přirozený vzhled

Krom toho můžete mít kámen jako zídku, do skalky, na chodníky i cesty, ale také jen do zákoutí, k jezírkům nebo potůčkům. Kámen má v zahradě působit, jako by tam patřil. To se podaří díky tomu, když vyberete takový druh, který bude působit přirozeně.

Umístění velkých kamenů je dobré naplánovat pro období zahradnických a stavebních úprav. Do menších zahrad se hodí valouny, říční kamínky kolem jezírka, okrasných travin a stromků. Zde se dočtete jednoduchý fígl, jak vyčistit zahradní jezírko. Zvolit můžete i gabiony, což je stavební prvek z kovu a kamene. Mají podobu kovového koše ve tvaru kvádru, do kterého se vkládají kameny. Slouží jako opěrná zídka nebo plot a také ke zpevnění terénu. Mohou mít různý tvar od kvádru přes obloku a válec až po pyramidu.

Usazení gabionů se provádí na sucho, bloky se dovážejí přímo na staveniště. Je možné ho umístit do vody. Podklad musí být čistý, rovný a zpevněný. Vhodný bývá i betonový základ. Výhodou je, že je možné je podle potřeby rozebrat.

Základem košů jsou kameny. Mohou ladit nebo se doplňovat tvarem, zbarvením a podobně. Preferujte materiál, který je odolný mrazu, ale i vedru a větru. Osvědčil se například čedič nebo žula.

Kamenitý koberec

Z kamínků je možné udělat schody, podezdívky i cesty. Kamenný koberec tvoří směs říčních nebo mramorových oblázků v pestré škále barevných provedení, které je možné vzájemně kombinovat. Jako pojivo se používá pryskyřice. Výhodou koberce z kamínků je rychlá a snadná pokládka. Pracovat lze při teplotě nad 10 stupňů Celsia.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu