Pěstujte na zahradě bylinky. Hodí se tymián, mateřídouška i oregano

Bylinky, například mátu, můžete použít do potravin i nápojů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
11. května 2018 12:04 / Shutterstock
  0   0
Máte rádi bylinky a dáváte je díky jejich účinkům a chuti do všech možných jídel a nápojů? Vytvořte si na zahradě vlastní bylinný koutek, kam budete chodit na tymián, meduňku, ale třeba i mateřídoušku nebo oregano.

Tymián můžete pěstovat na zahradě, ale také v bytě nebo na balkoně. Vypěstovat ho můžete ze semínek. Musíte ho ale postupem času obnovovat, protože s přibývajícími roky dřevnatí a méně roste. Použít ho můžete do zeleniny, masa i rýže. Tymián podporuje chuť k jídlu, ale pomáhá i při suchém kašli. Proto se z něj vyrábí třeba i sirup.

Meduňka i levandule

Ze semínek lze vypěstovat i meduňku. Je z ní dobrý čaj. Meduňka umí osvěžit a povzbudit, ale má i uklidňující účinky při depresi a působí proti nespavosti. Navozuje také dobrou náladu, takže ji můžete nabídnout i rodině nebo přátelům.

Dobrou náladu umí navodit i levandule. Podporuje kvalitní spánek, účinky její vůně se dají srovnat s účinkem léku na spaní. Neobsahuje však žádnou chemii. Když levanduli usušíte, vydrží dlouho voňavá. Proto se do polštářů dávají sušené květy levandule. Můžete si tak ušít malý polštářek s levandulí a polehávat na něm.

Víceletou bylinkou je mateřídouška. Potřebuje více prostoru ke svému růstu. Jde hodně do stran, ale sama sebe tím omlazuje. Můžete si natrhat pár snítek na louce i s kořínky a namnožit si je. Používat ji můžete proti kašli, nachlazení a její vůně také působí dobře na nervy. Má uklidňující účinky a doporučuje se v ní koupat i miminka, která pláčou. Mnohem lépe potom usínají.

Oblíbená je i máta, která se také hodí do čajových směsí. Působí proti nachlazení a chřipce, ale i nadýmání. Podporuje také trávicí soustavu. Upravuje chuť k jídlu a účinkuje proti křečím, protože uvolňuje stahy svalstva.

Pocení i desinfekce

Pěstovat můžete i šalvěj, která má zvláštní účinky. Působí proti pocení, má silné hojivé a desinfekční účinky. Používá se při vyplachování nosu při rýmě nebo k hojení zánětů dutin. Není vhodná v těhotenství, zato mírní návaly u menopauzy.

Čím dál častěji lidé chtějí i rakytník. Z malých keřů mohou vyrůst větší keře, které nabídnou plody například pro výrobu sirupu. Je to vitaminová bomba především na zimu, kdy na člověka útočí kdejaký bacil. Můžete si ale udělat i kompot.

Dobromysl je oregano

Jednoletkou, ale i vytrvalou rostlinou je bazalka. Pomáhá například rajčatům odolávat chorobám a zvýrazňuje jejich aroma. V jídle se hodí třeba na pizzu. Působí proti nadýmání a podporuje chuť k jídlu. Má protizánětlivé účinky a působí proti stresu.

Na zahrádce můžete mít i dobromysl, nebo-li oregano. Může to být součást koření do rajčat nebo do bylinkových čajů spolu s mátou a meduňkou. Je to vhodná bylinka proti akné nebo plísním. Podporuje chuť k jídlu a má pozitivní účinky pro mysl, proto má také název dobromysl. Působí proti strersu a nespavosti a na zahradě je také dekorativní. Kde mohou bylinky napáchat škody jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Sever Ameriky trochu jinak: Vydejte se po stopách ztracené anglické kolonie

Věda & Vesmír

Celosvětový hon za vzácnými kovy navyšuje jejich cenu. Na vině jsou elektromobily

Bydlení

Jak vyhnat klíšťata ze svého pozemku

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu