Nechcete mít díry ve fasádě. Vyzrajte nad ptáky při revitalizaci.

 Dům 
31. května 2015 22:51 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Díry na nově opravené fasádě jsou postrachem všech lidí, kteří ji zrovna nákladně zrekonstruovali. Wikimedia Commons/Adam Jones, Ph.D.
Zateplování budov pomocí polystyrénových desek je v současné době velmi využívanou technologií. Je velmi účinná, cenově dostupná a její realizace je jednoduchá. Skrývá však jednu nevýhodu – přitahuje datlovité ptáky, kteří zateplenou fasádu poškozují.

S největší pravděpodobností je hlavním důvodem její „dutý“ charakter, který správně „rezonuje“. Nejčastěji fasády poškozují strakapoudi, ale výjimečně se rozhodnou udělat pořádnou díru do polystyrénu, orsilu či jiného izolačního materiálu také datlové a žluny. Vědci zcela neodhalili důvod, proč to tito ptáci dělají. Jedním z diskutovaných důvodů je akustická obhajoba teritoria – tzv. „bubnování“ zapříčiněná dobrou rezonancí používaných kombinací stavebních materiálů, které jsou zvukově podobné suchým a dutým větvím stromům, jež jsou běžně využívány těmito druhy ptáků v přírodě.

Druhým diskutovaným důvodem proč datlovití poškozují fasády domů je hledání potravy. Zateplovací systém připomíná ztrouchnivělý strom, ve kterém se mohou nacházet larvy – jejich oblíbená potrava, a proto do polystyrénu hloubí otvory. Pro zateplenou fasádu je to ve výsledku vážný problém – otvory zatéká do dutin voda, která může zateplení vážně poničit, navíc je-li fasáda poškozená značně, ztrácí zateplení svou funkci. Důsledkem je i estetická nevzhlednost způsobená velkými otvory viditelnými již z dálky.

Jak tedy na zateplených budovách zabránit škodám způsobenými datlovitými ptáky?
Všechny dosud zkoušené prostředky, jak zabránit datlovitým ptákům, aby fasády nepoškozovali, se nesetkaly s velkou účinností – většinou nefungují vůbec nebo jen po velmi krátkou dobu. Neúčinné je nalepit či nastříkat na fasádu siluety dravých ptáků, nainstalovat vycpaniny nebo umělé napodobeniny dravého ptáka či sovy, nainstalovat plechové siluety krahujce, instalovat cédéčka zavěšená na provázcích nebo instalace dlouhých staniolů. Nevhodné je též akustické plašení, jelikož je účinné pouze po dobu, kdy je nahrávka přehrávána. O odchytu a transferu jednotlivců či jejich odstřelu se raději ani nezmiňuji, jelikož teritorium záhy obsadí jiný pták, který bude dále fasádu poškozovat.

Jak tedy problém vyřešit?
Nejlépe je mu předcházet a to již při samotné revitalizaci. Jednou z možností je použít jinou technologii zateplování což se však může výrazně projevit v celkových nákladech na revitalizaci. Daleko vhodnější jsou lokální úpravy. Datlovití ptáci poškozují fasády především, jsou-li v blízkosti budovy vzrostlé stromy a nejčastěji „útočí“ na rohy domů. S velmi malou pravděpodobností poškodí fasádu na volné ploše stěny. Nejpostiženější jsou právě nároží budov a to na každou stranu přibližně v délce do 40 cm. Řešením je tedy upravit nároží domů tak, aby v případě pokusů strakapoudů či jiných ptáků je prvních pár „klovnutí“ dostatečně odradilo a k poškození fasády tak nedošlo.

Ochránit zateplení je možné např. vložením drátěného pletiva s malými oky pod povrch omítky, obložením nároží plastovými deskami nebo nároží oplechovat. Vhodná řešení jistě nejlépe navrhnou samotné stavební firmy. Podstatné je, aby potenciálně poškozená nároží budov byla ochráněná před silnými zobáky datlovitých ptáků případně jim hladkost povrchu neumožňovala již samotné přichycení na budovu. Pokud se chystáte zateplovat dům, poraďte se s odborníkem a zjistěte, jaká úskalí Vám v dané lokalitě hrozí, jak je řešit tak, aby se dům zateplil a předešlo se následnému poničení nové fasády.

Předejít následným škodám se jistě vyplatí. Ochranná opatření nejsou ve výsledku cenově nákladná. Mnohem náročnější je naopak vzniklé škody opravit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky