Okrasné citrusy jsou ozdobou bytu i zahrady rodinného domu

 Zahrada 
07. července 2018 16:12 / Jan Novák
  0   0
📷
4 fotografie v galerii
Pěstování zvládne skoro každý Shutterstock
Rádi byste měli doma rostliny připomínající subtropy, a zároveň netrváte na tom, že si pochutnáte na vlastním lahodném ovoci? Zkuste si vypěstovat okrasné citrusy. Zvládne to skoro každý a hodí se do bytu i na zimní zahradu rodinného domu.

Druhů citrusovitých rostlin existuje velké množství. K nejznámějším patří mandarinky, pomerančovníky a citroníky. Méně známá je limetka a další.

Citrusy vyžadují propustnou půdu. Některé kupované substráty jim nevyhovují, protože rychle sléhají a zůstávají trvale přemokřené, čímž škodí kořenům rostliny. Kvalitní směs pro citrusy si připravíte i doma. Vezměte zahradnický substrát, jílovitou půdu ze zahrádky a písek. Důležitá je dobrá drenáž na dno květináče.

Když rostliny rostou, je třeba je ideálně dvakrát měsíčně přihnojovat hnojivem pro citrusy. Zalévat je potřeba podle teploty vzduchu. V horkých dnech substrát rychle vysychá, a proto je nutné zalévat třeba i každý den, zvláště tehdy, pokud jsou rostliny na přímém slunci.

Na okolní prostředí si citrusy zvykají pozvolna. Nejprve se musí otužovat v polostínu. I na sluníčko je umisťujte postupně, musí si na něj zvyknout. Mohlo by jim popálit listy a rostlina by mohla i uhynout.

V zimě je potřeba se o citrusy postarat, aby ji přežily. Pokud je nenecháte přes zimu odpočinout v chladnu, postupně ztratí svoji přirozenou vitalitu a za dva až tři roky uhynou. 

Na jaké choroby citrusů si dát pozor?

Asi nejviditelnějším projevem toho, že s citrusem není něco v pořádku, je shazování listů. Bývá způsobeno teplotním šokem nebo hnilobou kořenového systému.

Nejčastějšími škůdci citrusů jsou svilušky, puklice a vlnovník. Na svilušku účinkuje zvýšení vlhkosti vzduchu a postřik různými přípravky, s puklicemi je boj poněkud obtížnější.

Napadenou rostlinu nejprve ponořte do slabého roztoku jaru, který naruší škůdci ochrannou skořápku, a poté použijte speciální postřik. Na vlnovníka zaútočte seříznutím rostliny a postřikem systémovým přípravkem, který si napadený exemplář nasaje do pletiv. Jak pěstovat i další druhy exotického ovoce, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu