Uchovejte si vůni svých oblíbených růží. Udělejte si doma vlastní potpourri

 Ostatní 
07. července 2018 10:03 / Šárka Sokolská
  0
📷
6 fotografií v galerii
Vůně svých oblíbených květin se nemusíte vzdávat Shutterstock
Kvetou vám na zahrádce poslední růže, ale je vám líto, když začnou vadnout a opadávat? Udělejte si z nich domácí potpourri, která vám provoní interiér a zároveň jej krásně dozdobí.

Říká se tomu potpourri. Jde vlastně o směs sušených, přirozeně vonících rostlinných materiálů, používaných jako jemné přírodní vůně v domech. Potpourri bývá obvykle umístěna v dekorativní dřevěné misce nebo v malých sáčcích z čiré tkaniny, aby vůně mohla prostupovat do interiéru. A právě tímto způsobem můžete uchovat i vůni svých oblíbených růží. Navíc, pokud jste jejich pěstiteli, může se vám hodit i pár rad, jak mít co nejkrásnější růžovou úrodu. Více na toto téma jsme psali zde.

Vybírejte pečlivě 

Výroba potpourri je hrozně jednoduchá. Otrhejte buď celé kvítky nebo jen okvětní lístky z květů, které jsou těsně před opadáním. Pečlivě vybírejte květy a dávejte pozor na to, abyste nebrali takové květy, které zasychají už na keři a okvětní lístky začínají hnědnout. Byly by totiž cítit hnilobou. Trhejte jen ty květy, které mají barvu původního květu. Šípek, který vzniká pod kvítkem odstraňte. Rostlina se tak nebude vyčerpávat dozráváním semínek.

Na stůl i jako dekorace

Otrhané růžové lístky rozložte na síto nebo je dejte do proutěné misky a nechejte je několik dnů prosychat. Stejně tak si jimi můžete ozdobit i váš zahradní stůl a teprve potom je začněte sušit. Po několika dnech už květy naaranžujte do misky nebo jiné vhodné nádoby, která se hodí do vašeho interiéru, a ozdobu máte hotovou.

Přidejte vonnou esenci

Pokud chcete jejich vůni „oživit“, vložte je do sáčku z tenké tkaniny a zakápněte je vonným olejem. Samozřejmě nejlépe růžovým. Sáček potom zavažte a pověste do místa, které chcete provonět. A jestli vám pár čerstvých lístků ještě zbylo, natrhejte si je a přidejte do koupele.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Tereza Maxová ukázala fešného syna Tobiase. Slavná modelka mu pomáhá do světa modelingu

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...